България има нужда от съвременна насърчителна банка, която да подкрепи развитието на икономиката. Работим по изготвянето на оценка на структурната целесъобразност и ефективността Българска банка за развитие, с което да спомогнем за утвърждаване на позицията й, за да може да изпълнява в максимална степен функциите си. Това заяви министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева по време на заседанието на Консултативния съвет към Надзорния съвет на банката, което се проведе вчера.
Работи се по прегледа както на дейността на банката, така и на другите финансови институции в портфолиото на министерството, които имат сходни дейности за подкрепа на малкия и средния бизнес в страната, поясни министър Стойчева. Целта е да бъдат идентифицирани техните силни страни и възможностите за колаборация помежду им, допълни тя.
По думите й, насърчителните функции на ББР не бива да са за сметка на директната кредитна дейност. Милена Стойчева посочи като успешни примери банките за развитие на Полша, Румъния, Литва и Малта. Според нея ще се търси онзи модел на насърчителна институция, който отговаря в най-голяма степен на нуждите и особеностите на националната ни икономика, чиято цел е създаване на висока добавена стойност.
В срещата участва и главният секретар на БТПП Васил Тодоров. Той представи предложения на БТПП относно приоритетите за развитие на банката, и по-специално в частта на нейната насърчителна функция, в посока своевременно изработване и пускане на пазара на продукти за целево подпомагане с кредити на предприятия, кандидатстващи по различни програми, финансирани със средства от ЕС или държавния бюджет, както и за приоритизиране при кредитирането на проекти на компании, които попадат в приоритетните направления по региони на Иновационната стратегия за интелигентна специализация. Отчитайки многото източници за финансиране на иновативни продукти (грантови или със заемен или дялов капитал), банката следва да фокусира внимание и ресурс върху целевото кредитиране на проекти за технологична модернизация на предприятията, към която има огромен интерес от бизнеса, но ограничен грантов ресурс по програмите.