Налице е необходимост от законодателни промени, които да регламентират отношенията между големите търговци на дребно и техните доставчици. Това е препоръката в оценката на въздействие на проектозакона за промени в Закона за защита на конкуренцията, представена на среща в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ). В събитието участваха заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Димитър Чохаджиев, представители на работодателски и браншови организации, големи търговски вериги, КЗП, КЗК и експерти от МИЕТ.
Резултатите от оценката сочат, че в отношенията по веригата производител на суровини – преработвател – дистрибутор – търговец са налице практики, които имат негативен ефект върху конкуренцията и действащата правна уредба не е в състояние да ги предотврати или ограничи. Предложени са три варианта на въздействие: да не се предприема нищо по отношение на промяна на съществуващата ситуация, да се предприемат законодателни мерки или да се търсят алтернативи на законодателството. След анализ в оценката на въздействие е направена препоръка за предприемане на законодателни мерки. Обосновката е, че са налице практики, представляващи злоупотреба със значителна пазарна сила, които противоречат на конкурентния процес и имат дългосрочен негативен ефект върху потребителите.
Изготвянето на оценка на въздействие е в съответствие с препоръките на ЕК и практиките в ЕС, при осъществяване на реформи. МИЕТ е сред първите институции у нас, прилагащи подобен инструмент.
Участниците в срещата ще предоставят своите становища, мнения и препоръки по представената оценка на въздействие.
БТПП счита, че намесата на държавата в гражданско-правните отношения трябва да бъде в разумни граници, за да не се нарушат правилата на свободното договаряне и конкуренцията.