През третото тримесечие спрямо предходното броят на наетите и средната заплата намаляват, съобщи днес Националният статистически институт. Спрямо година по-рано обаче в броя на наетите няма промяна, докато заплатите са с над 10% по-високи като в частния сектор растат по-бързо - с 11 на сто, докато в държавния едва със 7.9%.
Към края на септември наетите са с 30.1 хил., или с 1.3% по-малко, отколкото в края на юни - общо 2.31 млн. души. Най-много съкращения е имало в туризма - със 17.7%, в културата, спорта и развлеченията- с 8.1%, и в операциите с недвижими имоти - с 3.5%. В същото време в селското стопанство са наети с 4% повече хора.
Спрямо година по-рано броят на наетите остава непроменен като най-голямо намаление на наетите има в селското стопанство - с 5%, а най-голямо увеличение - в административните дейности, също с 5 на сто.
Средната брутна месечна работна заплата за юли 2017 г. е 1 039 лв., за август - 1 008 лв., и за септември - 1 064 лева.
Средно за тримесечието сумата е 1 037 лв. и намалява с 0.3% спрямо предходното. Най-голям спад е регистриран във финансовите и застрахователните дейности" - с 5.3%, и операциите с недвижими имоти - с 4.9%, а най-голямо увеличение е отчетено в селското стопанство - със 7.5%.
Спрямо година по-рано средната месечна работна заплата е с 10.2% по-голяма като най-съществено e увеличението в операциите с недвижими имоти - с 13.5%, и административните дейности - - с 12.9%.
Най-добре платени са заетите в сектор "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения", където средната заплата между юли и септември е 2346 лв. месечно. В енергетиката средната сума е 1728 лв., а във финансите и застраховането - с 10 лв. по-малко.
В хотелиерството и ресторантьорството, където се очаква поредната година на туристически бум, заплатите продължават да бъдат най-ниски - средно 631 лв.