Събитието бе организирано от сдружение „Да обновим България“ (Renovate Bulgaria), което обединява организации, заинтересовани от устойчивото развитие на енергийно ефективното обновяване на сградния фонд в България за постигането на заложените на европейско ниво цели. Мотото на организацията е „най-евтината и чиста енергия е спестената енергия“. Домакин на събитието беше Камара на строителите в България (КСБ), която е от активните членове на „Да обновим България“.
Денят на обновяването бе открит от инж. Йордан Николов – изпълнителен директор на Българска асоциация за изолации в строителството (БАИС) и председател на Renovate Bulgaria. Събитието започна с видеообръщение от Кадри Симсон – европейски комисар по въпросите на енергетиката, която подчерта, че днес, благодарение на новите строителни методи, материали и продукти, новите сгради консумират по-малко от половината енергия в сравнение със сградите, построени преди първата Директива за енергийните характеристики на сградите (EPBD).
Във видеообръщение от Адриан Джойс – директор на Renovate Europe Campaign, бе подчертано, че въвеждането на MEPS ще означава наличието на етапи по пътя на обновяването, а разработването на тези етапи ще бъде основна задача на всяко министерство от държавите-членки на ЕС , след като директивата EPBD (ДЕХС – директивата за енергийните характеристики на сградите) бъде приета на европейско равнище. Искра Михайлова – депутат от ЕП, също се включи с видеообръщение. Според нея обновяването на сградния фонд в ЕС е процес, който намира отражение и приложни допирни точки в цялата политика за климатична неутралност.
Ангелина Бонева – заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), отбеляза, че промяната на модела за цялостно поемане на разходите по проекти за жилищно и сградно обновяване не означава цялостно изтегляне на публичните средства в този процес. Безвъзмездната подкрепа ще остане част от подкрепата и това се вижда както на национално, така и на европейско ниво.
Ивайло Алексиев - изпълнителен директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР), отбеляза, че пазарът на енергийно ефективни услуги в България не е развит и непазарните грантови схеми продължават да забавят това развитие.
Събитието съдържаше три тематични панела:
- Модератор на първия панел бе инж. Йордан Николов – изпълнителен директор на БАИС и председател на Renovate Bulgaria. Той направи кратка презентация на актуалното състояние на ЕЕ обновяване в България и непосредствените проблеми, които предстоят за решаване. Инж. Николов представи и най-новите моменти от изменената EED (Директивата за енергийна ефективност) и от съгласуваните тристранни преговори по EPBD (ДЕХС);
- Модератор на втория панел беше Драгомир Цанев, изпълнителен директор на ЕнЕфект. Той сподели резултати от проучване за състоянието на професионалното образование, и по-специално на подготовката на необходимия човешки ресурс за ускорено сградно обновяване в България, като предложи и пътна карта за повишаване на квалификацията.
- Модератор на третия панел бе Цвета Наньова, заместник-председател на Българската фасилити мениджмънт асоциация (БГФМА), която наблегна на нормативните и организационните предизвикателства пред енергийно-ефективното обновяване. Засегна и важната роля на центровете за комплексно обслужване и обслужване на едно гише (One stop shops) за ускоряване на процеса на енергийно ефективно обновяване на сградния фонд.
След всеки панел имаше дискусия.