Назад

Възможности за сътрудничество България – Унгария в сектор селско и горско стопанство


СТИВ-Будапеща, ръководена от желанието да подпомогне дейността на БТПП и да насочи български фирми към възможностите на унгарския пазар, е разработила аналитичен доклад за водещите икономически сектори в Унгария:

  • Автомобилостроене
  • Производство на батерии
  • Отбранителна промишленост
  • Енергетика
  • Земеделие и гори
  • Транспорт.

Анализът, освен представяне на тези сектори, акцентира на прилагането на добри практики, както и на усвояване на съществуващия потенциал за развитие в търговско-икономическите взаимоотношения между Унгария и България. Изготвен е на база провеждани срещи, контакти с унгарската администрация и бизнес, отчитайки нагласите на унгарския пазар, очакванията на унгарските фирми, водените политики от унгарското правителство, законовите и административни регламенти.

В бюлетина на БТПП Инфобизнес последователно в няколко броеве представяме водещите икономически сектори в Унгария – днес Селско и горско стопанство.

Приоритетите в земеделието на Унгария са базирани на най-добре развитите сектори в отрасъла производство на зърнени култури. Страната е ориентирана към експорт на земеделска продукция. В Унгария обработваемата земя и трайните насаждения възлизат на 4,3 милиона хектара, от които около 120 хиляди хектара се напояват. През 2023г. обемът на произведената продукция от растениевъдството се е увеличил с 44% по предварителни данни. Количеството на зърнените култури е нараснало общо с 64%, в това число на царевица със 121% - при засети 0,8 млн. хектара , ръж с 63%, овес с 62%, ечемик с 42% и количеството на пшеница с 36% - при засети 1 млн. хектара. Производството на рапица се увеличава с 16%, слънчоглед - с 56%. Увеличава се производството и на протеинови култури, захарно цвекло и тютюн, като количеството на техническите култури се увеличава общо с 44%. Обемът на фуражните растения се увеличава с 24%, този на градинарската продукция с 14% и обемът на картофите с 9.6%. Обемът на плодовете намалява с 0.3%, в рамките на които производството на ябълки нараства с 39%, а това на кайсии, праскови и нектарини намалява с 40%.

Общият обем на произведената животновъдна продукция намалява с 0.5%. Производството на живи животни се увеличава с 0.6%, а това на животинска продукция намалява с 2.7%. Отрасълът произвежда 3,7% от БВП на страната за 2022г. Износът на селскостопански продукти представлява 9,3% от общия износ на Унгария през 2022 г. Най-голям е износът но зърнени храни и зърнени продукти (13%). Вносът е концентриран в стоковите групи маслодайни семена (10%), храни за животни (9%), зърнени храни (8%), сладкарски изделия (6%), месни продукти (7%), млечни продукти (6%) и напитки (5%). Повече от 84% от вноса на селскостопански продукти идва от страните-членки на ЕС - Германия (15,9%), Полша (12,1%), Словакия (9%), Холандия (7,5%), Австрия (7%) и Румъния (5%).

През последните десетилетия територията на Унгария е засегната от общо покачване на температурите, засушаване и рязко спадане на нивото на подпочвените води. Сред водещите приоритети се очертават търсене на възможности за изграждане на напоителни системи и канали с цел гарантиране сигурността в производството на продукти и преодоляване на потенциалната опасност от невъзможност за задоволяване на вътрешно пазарните нужди, както и култивиране на устойчиви растителни видове.

През годините териториите на Унгария губят част от горските си масиви в резултат от засушаването, понижаване нивото на подпочвените води и изчезването на растителни видове. Към 2022г. горските територии заемат 1,9 млн. хектара.

Възможности за надграждане на икономическите отношения между България и Унгария в сектор земеделие и гори:

1. Подписване на споразумение за общо сътрудничество в посока създаване на съвместни научно-развойни центрове и работни групи за преодоляване на проблемите с изчезването на растителни горски видове. Възобновяване на дейностите по проект за залесяване на територии в Унгария с широколистни видове, виреещи в България.

2. Разработване на унгарския пазар с цел експорт на български етерични масла за ХВП и фармацията.

3. Активно присъствие на български фирми на селскостопански изложения в Унгария, и привличане на унгарски изложители за панаири и изложения в България.

Полезни сайтове и материали:
https://www.ksh.hu/en/first-releases/mgt/emgt23.html
https://nfi.nfk.gov.hu/the_purpose_of_forest_resource_assessment

-------------------------------------------

Работата на правителството в посока обгрижване на приоритетните икономически сектори в Унгария не възпрепятства развитието на секторните политики в отраслите туризъм, екология, кръгова икономика, IT, иновации и Start up и здравеопазване. Наблюдава се въвеждане на иновативни политики и механизми за стимулиране дейността на бизнеса.

Съществено влияние върху развитието на икономиката оказва недостигът на работна ръка. През последните години и особено с навлизането на чужди инвеститори в сектор автомобилостроене, унгарското правителство е поставено в ситуация за спешно решаване на проблема.

Разработени са редица държавни политики, които дават възможности за наемане на работници от трети страни с различна продължителност на трудовите им договори, съобразени с изискванията на работодателите, инвеститорите и не на последно място съобразявайки възможностите за съхранение на социалната среда в страната.

Сроковете за издаване на документи варират между 3-4 месеца в зависимост от използвания механизъм за наемане.

С особен статут при издаването на документи за разрешения за работа и пребиваване са гражданите на съседните страни Украйна и Сърбия и държави от Азия.

Полезна информация:

- XXIII глава – Правила и процедури за издаване на разрешителни от закона за влизане и пребиваване на граждани на трети страни: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A2300090.TV

- Сроковете за издаване на документи подробности по процедурите могат да се проследят на сайта на унгарските емиграционни власти.
http://www.bmbah.hu/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=2186&Itemid=2412&lang=hu