СТИВ-Будапеща, ръководена от желанието да подпомогне дейността на БТПП и да насочи български фирми към възможностите на унгарския пазар, е разработила аналитичен доклад за водещите икономически сектори в Унгария:
- Автомобилостроене
- Производство на батерии
- Отбранителна промишленост
- Енергетика
- Земеделие и гори
- Транспорт.
Анализът, освен представяне на тези сектори, акцентира на прилагането на добри практики, както и на усвояване на съществуващия потенциал за развитие в търговско-икономическите взаимоотношения между Унгария и България. Изготвен е на база провеждани срещи, контакти с унгарската администрация и бизнес, отчитайки нагласите на унгарския пазар, очакванията на унгарските фирми, водените политики от унгарското правителство, законовите и административни регламенти.
В бюлетина на БТПП Инфобизнес последователно в няколко броеве представяме водещите икономически сектори в Унгария – днес Отбранителна индустрия.
В сектор ОТБРАНИТЕЛНА ИНДУСТРИЯ политиките на Унгария през последните години са насочени както за откриване на нови производствени мощности съвместно с чужди инвеститори, така и за насърчаване на активното включване на МСП във веригите на производства. Сред малкото останали от времената на прехода компании произвеждащи военна продукция със значително производство е HM Arzen61 Zrt. Създадена през 1963 и по настоящем собственост на Министерство на отбраната. Компанията е специализирана в противовъздушни устройства – ракети и радари. Филиалът в град Кишкунфеледихаза от 2018г. произвежда картечници, пушки и пистолети по чешки лиценз. Фабриката за производство на боеприпаси в Сирок от края на 2000 г е собственост на базираната в Люксембург Bereta Holding.
Към момента ключова роля в развитието на сектора играе немската компания Rheinmetall съвместно с унгарската държава чрез филиала Rheinmetall Hungary Zrt. и изградени четири производствени предприятия на територията на Унгария.
- Производствено предприятие в Залаегерсег – бронирани бойни машини LYNX.
- Производствено предприятие в Капошвар – инвестицията е изградена с 127 млн. евро и е насочена в производството на бронетранспортьори. То е базирано на турски лиценз, собственост на компанията Nurol Makina. Ще бъдат произвеждани 100 Gidron MRAP бронирани технически превозни средства годишно за унгарската армия, както и количества предназначени за износ. Очаква се заводът да разшири производствените си линии и да стартира производството на дронове.
- Третият производствен обект на Rheinmetall Hungary Zrt. ще бъде специализиран в производство на радарни системи за противовъздушна отбрана. Очаква се стартиране на производството през 2025г.
- Четвърто производствено направление – във Варпалота. Планирано е в завода да работят първоначално 200 души, като произвеждат боеприпаси за бойни машини Lynx, на по-късен етап тежки бойни машини Т-72 и самоходни гаубици PzH2000. Планувано е към него да бъде изграден и център за научноизследователска и развойна дейност на Rheinmetall.
Съвместно създаденото предприятие R&D между Rheinmetall, 4iG Nyrt и държавната HM E1Zrt ще разработва цифрови решения за военни приложения и симулационни системи за унгарските отбранителни сили и членове на НАТО в региона на ЦИЕ.
През февруари 2023г. е създаден Институт за изследване на отбранителните иновации (DIRI) със седалище Будапеща, чийто основни цели са усъвършенстване и широко използване на съществуващите технологии с двойна употреба както за граждански, така и за военни цели. Филиалите на института в Залаегерсег и Сегед ще бъдат профилирани съответно в тестване на военни превозни средства в т.ч. и верижни, както и дронове, а в Сегед – лазерни и молекулярно-биологични изследвания. Сред основните цели пред Унгария до 2030г. са да бъде в топ 10
държави иноватори в Европа, като за целта унгарският Харламент е гласувал нова стратегия за иновациите, чиято цел е да свърже университетите и изследователските центрове с икономиката на страната. Правителството цели да увеличи дела на инвестициите, свързани с отбрана до 5% от всички разходи за научноизследователска и развойна дейност до 2030г. В предстоящите години целта пред Унгария е все по-голяма част от БВП да се произвежда от отбранителната индустрия, подчерта в изказването си министъра на отбраната Кристоф Шалай- Бобровницки на тазгодишната среща на върха на унгарската отбранителна индустрия.
През 2022г. е завършен проектът на новия завод на Airbus Helicopters в Гюла с 30% държавно участие, в чието портфолио е включено производство на компоненти за военни хеликоптери.
Тласъкът на унгарската военнопромишлена индустрия през последните четири години отваря нови хоризонти за икономическото развитие на над 500 унгарски МСП, които през 2019 г. са притежавали сертификати, повечето от които за извършване на ремонтни и сервизни дейности в отбранителната индустрия. Сега с пускането в експлоатация на изградените през последните години производства на ключовите играчи на унгарския пазар Rheinmetall Hungary Zrt. и Airbus Helicopters, възможностите за включването във веригите на доставки на МСП значително се увеличават. Този процес със сигурност ще гарантира автономността на унгарската отбранителна индустрия и диверсификация на унгарската икономика, създавайки нови възможности за бизнес.
Възможности за надграждане на икономическите отношения между
България и Унгария в сектор ОТБРАНИТЕЛНА ИНДУСТРИЯ:
1. Търсене на възможности за разработване на съвместни проекти в научно – развойните дейности между български и унгарски университети и научни центрове с цел реализиране на високотехнологични иновативни продукти.
2. Насърчаване участието на български фирми от ВПК във форуми и събития, провеждани в Унгария, както и привличане на унгарски фирми за участие в изложението HEMUS.
Полезна информация:
https://defence.hu/
https://defenseinnovation.hu/
https://hvg.hu/kkv/20231222_Elkeszult_az_elso_Zalaegerszegen_gyartott_Lynx_harckocsi
https://www.rheinmetall.com/hu/ceg/leanyvallalatok/hu-rheinmetall-hungary-zrt
https://www.nurolmakina.com.tr/en
--------------------------------------
Работата на правителството в посока обгрижване на приоритетните икономически сектори в Унгария не възпрепятства развитието на секторните политики в отраслите туризъм, екология, кръгова икономика, IT, иновации и Start up и здравеопазване. Наблюдава се въвеждане на иновативни политики и механизми за стимулиране дейността на бизнеса.
Съществено влияние върху развитието на икономиката оказва недостигът на работна ръка. През последните години и особено с навлизането на чужди инвеститори в сектор автомобилостроене, унгарското правителство е поставено в ситуация за спешно решаване на проблема.
Разработени са редица държавни политики, които дават възможности за наемане на работници от трети страни с различна продължителност на трудовите им договори, съобразени с изискванията на работодателите, инвеститорите и не на последно място съобразявайки възможностите за съхранение на социалната среда в страната.
Сроковете за издаване на документи варират между 3-4 месеца в зависимост от използвания механизъм за наемане.
С особен статут при издаването на документи за разрешения за работа и пребиваване са гражданите на съседните страни Украйна и Сърбия и държави от Азия.
Полезна информация:
- XXIII глава – Правила и процедури за издаване на разрешителни от закона за влизане и пребиваване на граждани на трети страни: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A2300090.TV
- Сроковете за издаване на документи подробности по процедурите могат да се проследят на сайта на унгарските емиграционни власти.
http://www.bmbah.hu/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=2186&Itemid=2412&lang=hu