СТИВ-Будапеща, ръководена от желанието да подпомогне дейността на БТПП и да насочи български фирми към възможностите на унгарския пазар, е разработила аналитичен доклад за водещите икономически сектори в Унгария:
- Автомобилостроене
- Производство на батерии
- Отбранителна промишленост
- Енергетика
- Земеделие и гори
- Транспорт.
Анализът, освен представяне на тези сектори, акцентира на прилагането на добри практики, както и на усвояване на съществуващия потенциал за развитие в търговско-икономическите взаимоотношения между Унгария и България. Изготвен е на база провеждани срещи, контакти с унгарската администрация и бизнес, отчитайки нагласите на унгарския пазар, очакванията на унгарските фирми, водените политики от унгарското правителство, законовите и административни регламенти.
В бюлетина на БТПП Инфобизнес последователно в няколко броеве представяме водещите икономически сектори в Унгария – днес Енергетиката.
ЕНЕРГЕТИКА
Вземайки предвид значимостта за стабилността на веригите на доставки, както и зависимостта на Унгария от доставки на енергийни суровини е наложително воденето на балансирани, но активни политики от страна на България, засягащи сектора. Повече от 65% от суровия петрол в Унгария идва от Русия през тръбопровода "Дружба". През последните 2 години правителството работи активно за гарантиране на диверсифицирани доставки на изкопаеми горива.
Водещите приоритети могат да бъдат обобщени в следната последователност, но с еднаква степен на значимост.
Съществено внимание се отделя на възобновяемите източници на енергия и увеличаване на дела им в производството, като през 2023г. електроенергията произведена от ВЕИ и отпадъци е 25,5%. Поради бързото навлизане на фотоволтаични енергийни източници основният приоритет в тази област е създаване на интелигентни системи за поддържане на стабилността на електроразпределителната и преносна мрежи.
Сред водещите приоритети стои и разширяването на АЕЦ Пакш, което обаче търпи значително забавяне и се очаква да приключи не по-рано от 2032г. Ще бъдат инсталирани два реактора тип ВВЕР всеки с мощност 1200 Mwh.
С цената на огромни усилия от страна на правителството, през последните две години Унгария успя да диверсифицира газовите доставки, които предопределят стабилността на икономиката ѝ и са гарант за устойчиво функциониране на чуждестранните инвестиции във всички икономически сектори. Въпреки това, правителството внимателно следи динамиката на пазара и реагира гъвкаво на нови и дългосрочни възможности за доставки на газ.
Стабилизирането на преносната и електроразпределителната мрежа чрез техническа модернизация и дигитализация с акцент на киберсигурност, базирана на Делегиран регламент (ЕС) 2024/1366 на Комисията и създаване на пазар за електроенергийна гъвкавост.
Ключово значение за относително стабилизиране на цените на електричеството, и гарантиране на устойчивост на свободния пазар има включването на страната в трансграничния проект Alpine-Adriatic Danube Power Exchange – ADEX енергийна борса.
Предвид динамиката на свободния пазар на енергия и в търсенето на устойчиви решения за цената на електричеството в Унгария се работи активно и в посока изграждане на енергийни общности.
Възможности за надграждане на икономическите отношения между България и Унгария в сектор енергетика:
1. Включване на Унгария в стартиралия проект за трансграничен пренос на данни между България-Гърция-Румъния към момента е на етап проведени първоначални разговори между ЕСО и унгарския системен оператор MAVIR.
2. Възможности за обмяна на добри практики и разработване на съвместни проекти в посока киберсигурност на енергийните системи и енергийни общности.
3. Подписване на споразумение за доставка на ядрено гориво през България с цел постигане на диверсификация и сигурност.
4. Подписване на дългосрочни споразумения за доставка на природен газ през територията на България базирани на изградената газопреносна мрежа и инфраструктура в страната ни.
Полезна информация:
https://www.ksh.hu/stadat_files/ene/en/ene0009.html
https://rekk.hu - Regional Centre for Energy Policy Research
https://www.mee.hu - / Hungarian Electrotechnical Association (mee.hu)
ADEX_1st_press_release_4_4_2022 final clean (hupx.hu)
Делегиран регламент - ЕС - 2024/1366 - BG - EUR-Lex (europa.eu)
Flexibility markets (europa.eu)
https://www.paks2.hu/web/paks-2-en
---------------------------
Работата на правителството в посока обгрижване на приоритетните икономически сектори в Унгария не възпрепятства развитието на секторните политики в отраслите туризъм, екология, кръгова икономика, IT, иновации и Start up и здравеопазване. Наблюдава се въвеждане на иновативни политики и механизми за стимулиране дейността на бизнеса.
Съществено влияние върху развитието на икономиката оказва недостигът на работна ръка. През последните години и особено с навлизането на чужди инвеститори в сектор автомобилостроене, унгарското правителство е поставено в ситуация за спешно решаване на проблема.
Разработени са редица държавни политики, които дават възможности за наемане на работници от трети страни с различна продължителност на трудовите им договори, съобразени с изискванията на работодателите, инвеститорите и не на последно място съобразявайки възможностите за съхранение на социалната среда в страната.
Сроковете за издаване на документи варират между 3-4 месеца в зависимост от използвания механизъм за наемане.
С особен статут при издаването на документи за разрешения за работа и пребиваване са гражданите на съседните страни Украйна и Сърбия и държави от Азия.
Полезна информация:
- XXIII глава – Правила и процедури за издаване на разрешителни от закона за влизане и пребиваване на граждани на трети страни: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A2300090.TV
- Сроковете за издаване на документи подробности по процедурите могат да се проследят на сайта на унгарските емиграционни власти.
http://www.bmbah.hu/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=2186&Itemid=2412&lang=hu