Назад

Възможности за сътрудничество България – Унгария в сектор батерийна индустрия


СТИВ-Будапеща, ръководена от желанието да подпомогне дейността на БТПП и да насочи български фирми към възможностите на унгарския пазар, е разработила аналитичен доклад за водещите икономически сектори в Унгария:

  • Автомобилостроене
  • Производство на батерии
  • Отбранителна промишленост
  • Енергетика
  • Земеделие и гори
  • Транспорт.

Анализът, освен представяне на тези сектори, акцентира на прилагането на добри практики, както и на усвояване на съществуващия потенциал за развитие в търговско-икономическите взаимоотношения между Унгария и България. Изготвен е на база провеждани срещи, контакти с унгарската администрация и бизнес, отчитайки нагласите на унгарския пазар, очакванията на унгарските фирми, водените политики от унгарското правителство, законовите и административни регламенти.

В бюлетина на БТПП Инфобизнес последователно в няколко броеве ще представим водещите икономически сектори в Унгария – днес Батерийна индустрия.

 

Важна особеност на отрасъл БАТЕРИЙНА ИНДУСТРИЯ в Унгария, е че сам по себе си производствения процес на батерии е с ниска добавена стойност, но самата батерия съставлява между 30-50% от стойността на електроавтомобила, което всъщност ги превръща в стратегически компонент.

Вземайки предвид поддържаните ниски производствени разходи, чрез субсидиране на инвеститорите – сравнително ниски цени на зeмя, вода, ток и висококвалифицирана работна ръка, Унгария е изключително привлекателна за азиатските инвеститори.

Изграждането на заводи за батерии в Унгария е концентрирано в близост до автомобилните заводи. Сама по себе си батериината индустрия създава възможности за структуриране на редица производства концентрирани в секторите химическа индустрия и производство на материали за електрониката с възможности за създаване на нови работни места.

В Унгария са концентрирани производствени мощности за батерии на: Samsung SDI, SK On /Комаром и Иванча/, CATL /Дебрцен/, GS Yuasa – японска фирма /Мишколц/, Eve Power /Дебрцен/, BYD /Сегед/- предстоящо откриване.

Секторът се характеризира с висок процент на роботизация и автоматизация в производствените процеси и в него са ангажирани над 30 000 човека. Основната цел на правителството е до 2030г. в Унгария да бъдат произвеждани над 300 GWh батерии.

Съществено значение в привличането на инвеститори оказва възможността за финансиране от страна на държавата. Към момента унгарското правителство гъвкаво подкрепя инвестициите в сектора чрез основни механизми: парични субсидии, безвъзмездни средства, данъчни кредити, кредити при облекчени условия, инфраструктурни инвестиции.

Първа група:

- 2018 г. - 108 млн. евро държавна помощ за Samsung SDI за инвестиция в завода в God.

- 72,250 млн. евро - SK On -разширяване на завод в Комаром

- 2022г - 194 млн. евро – SK On – изграждане на завод в Иванча

- 12 млн. евро - Toray

Втора група: субсидии по линия за подобряване на конкурентоспособността и запазване на работни места, средства за обучение от национален фонд по заетостта.

Трета група: данъчни стимули за намаляване на корпоративен подоходен данък за Toray в размер на 330 млн. евро за период 2023-2032г. Компанията може да намали корпоративния си данък с 43 млн. евро.

Четвърта група: Облекчени заеми от EXIMBank Hungary – за Shinheung – 7,3 млн. евро, и SungEel Hitech – 453 млн. евро.

Заеми от ЕБВР – Volta Energy Solutions Hungary Kft – 26 млн. евро отпуснат през 2021г. за разширяване на завода за медно фолио в Татабаня.

Преференциални кредити от компаниите майки – SK On – 1,850 мрд. евро през 2022г. заем, гаранции и застраховки от Euler Hermes, Korea Trade Insurance Corporation, Export-Import Bank of Korea – отпуснати за инвестиция в завода в Иванча.

Пета група: Инфраструктурна подкрепа

– 2021г. инвестирани 228 млн. евро в изграждане на водопроводи, ел. мрежа, ЖП връзка за завода на SK On в Иванча.

- 194 млн. евро в God – завод Samsung SDI

- 222 млн. евро в Южна икономическа зона Дебрцен – завод CATL

Предвид спазване на лоялната конкурентна практика и основните изисквания на ЕС, унгарското правителство е съгласувало с Европейската комисия възможността за финансиране с безвъзмездна финансова помощ по реда и при условията на Временната рамка за мерки за държавна помощ при кризи и преход в подкрепа на икономиката след агресията на Русия срещу Украйна (TCTF).

През май 2023г. правителството има одобрение за предоставяне на грантове със срок до 31.12.2025г. на обща стойност 2,230 мрд.евро.

- Подкрепата може да бъде между 15-55% от стойността на инвестицията и в зависимост от местоположението на инвестицията или максимална сума до 60-135 милиарда HUF /150-350мил. Евро/. Субсидиите могат да се използват както за изграждане на нови производства, така и за разширяване и модернизиране на съществуващи.

- Контролиращ орган Министерство на външните работи и търговията.

Оперативен и отговорен орган Национална агенция за инвестиции, подкрепени от Министерство по въпросите на Европейския съюз - Служба за проверка на безвъзмездни средства.

Полезна информация:

https://www.hu-ba.hu/en/home/

https://hipa.hu/sector/battery/

https://abouthungary.hu/search/battery%20%20industry

https://tvi.kormany.hu/tvi-feladatai

---------------------------

Работата на правителството в посока обгрижване на приоритетните икономически сектори в Унгария не възпрепятства развитието на секторните политики в отраслите туризъм, екология, кръгова икономика, IT, иновации и Start up и здравеопазване. Наблюдава се въвеждане на иновативни политики и механизми за стимулиране дейността на бизнеса.

Съществено влияние върху развитието на икономиката оказва недостигът на работна ръка. През последните години и особено с навлизането на чужди инвеститори в сектор автомобилостроене, унгарското правителство е поставено в ситуация за спешно решаване на проблема.

Разработени са редица държавни политики, които дават възможности за наемане на работници от трети страни с различна продължителност на трудовите им договори, съобразени с изискванията на работодателите, инвеститорите и не на последно място съобразявайки възможностите за съхранение на социалната среда в страната.

Сроковете за издаване на документи варират между 3-4 месеца в зависимост от използвания механизъм за наемане.

С особен статут при издаването на документи за разрешения за работа и пребиваване са гражданите на съседните страни Украйна и Сърбия и държави от Азия.

Полезна информация:

- XXIII глава – Правила и процедури за издаване на разрешителни от закона за влизане и пребиваване на граждани на трети страни: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A2300090.TV

- Сроковете за издаване на документи подробности по процедурите могат да се проследят на сайта на унгарските емиграционни власти.
http://www.bmbah.hu/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=2186&Itemid=2412&lang=hu