БТПП наскоро проведе среща със „Софийски форум за сигурност“, по време на която бе договорено активно партньорство. Обсъдени бяха възможностите пред българските фирми, самостоятелно или в консорциум с партньорски компании от други страни на ЕС, да участват в обществени поръчки, свързани с отбраната и сигурността.
Председателят на „Софийски форум за сигурност“ Йордан Божилов пое ангажимент да изпраща в БТПП конкретна информация за предстоящи проекти по линия на Европейския фонд за отбрана. Представяме първата негова информация, посветена на темата.
-----------
Влошената среда на сигурност изведе като приоритет въпросите за Европейската отбрана. Кумулативните разходите за отбрана на страните-членки на ЕС за 2024 година достигнаха 326 милиарда евро, от които над 30% за поръчки.
В новата Европейска комисия има Комисар за отбраната и космоса и бе създадена Генерална дирекция, която да координира развитието на европейската отбранителна технологично-индустриална база и да насърчава общи проекти за европейски отбранителни способности. На европейско ниво бяха създадени различни механизми за финансиране на съвместни дейности между държави и фирми за разработване на най-нови бойни средства и технологии. Специално внимание се отделя на малките и средните предприятия и стартъпи, които могат да предложат иновативни решения, продукти и технологии, тъй като военни способности могат да бъдат успешно постигнати и с граждански средства. По този начин, в разработване на продукти за съвременните армии могат да участват не само специализирани във военното производство фирми, но всички други компании, научни и изследователски институти.
За производство на нови отбранителни продукти и търсенето на нови решения в изпълнение на Програмата за европейска отбранителна промишленост (https://defence-industry-space.ec.europa.eu/eu-defence-industry/edip-future-defence_en) за периода 2025-2027 година ще бъдат заделени 1.5 млрд. евро през Европейския фонд за отбрана. Допълнително общи европейски средства ще бъдат отпускани за изследвания, създаване на прототипи и производство продукти през Европейската агенция за отбрана (eda.europa.eu) и други механизми. За следващата многогодишната финансова рамка се очаква общите средства за отбрана да нараснат до 100 млрд. евро по различните програми.
Европейските програми и нарасналото търсене на продукти за отбраната от всички страни в ЕС са добра възможност за българските иновативни компании.
Конкретни проекти за финансиране от Европейската комисия са обявени в приетата наскоро Работна програма на Европейския фонд за отбрана за 2025 година със срок за кандидатстване до 16 октомври 2025 година. (https://defence-industry-space.ec.europa.eu/edf-work-programme-2025_en)
Интересуващите се компании могат да подадат предложения за изследвания и разработки в различни области, като медицина, информационни системи, автономни системи, киберотбрана, космически технологии, изкуствен интелект, морски системи, енергийни източници, чиплети, дронове, дигитализация, роботизирани и други системи в интерес на отбраната.
Желаещите да подадат предложение следва да се съобразяват с конкретните изисквания към всеки отделен проект, така и с общите изисквания за участие в европейски проекти, каквото, например е изискването за участие на консорциум представляващ поне три различни допустими държави (за някои проекти и консорциум от организации от две държави е допустим). Освен това, проектите трябва да са за изследване или създаване на иновативни продукти, които да дават предимство на войските, както и да отговарят на потребностите на въоръжените сили. Например, през последните години силно се разви производството на безпилотни летателни апарати, но войната в Украйна показа, че срещу повечето традиционни дронове вече има средства за противодействие. Ето защо се търсят нови решения или матирали за производството, или нови средства за управление и насочване и т.н., които да дадат превъзходство на европейските сили.
Европейската отбрана се откроява като една от най-бързо развиващите сфери, предоставяща сериозни възможности за бизнеса и за развитието на нови продукти и технологии. В допълнение към общите европейски средства чрез бюджета на ЕС, Европейската инвестиционна банка предвижда да отпуска заеми за компании, работещи в областта на отбраната и сигурността. Всичко това създава възможности за българските фирми в допълнение към възможностите да произвеждат продукти за Българската армия.
При интерес към проекти и въпроси по отношение на европейската отбрана, може да се обръщате към експертите на неправителствената организация „Софийски форум за сигурност“, Е-mail: office@sofiaforum.bg , Tel: 00 359 887700458.