Възможност за кандидатстване за стратегически проекти по Акта за индустрията с нетно нулеви емисии (NZIA)
На 29 юни 2024 г. влезе в сила Регламент (ЕС) 2024/1735 за Акта за индустрията с нетно нулеви емисии (Net-Zero Industry Act, NZIA).
Целта на Регламента е да ускори производството на нови технологии и да повиши конкурентоспособността на индустриите с нулеви емисии, като същевременно подкрепи сигурността на енергийната система на Европа.
Съгласно Регламента заявления за проекти за производствени технологии с нетно нулеви емисии се изпращат до националните точки за контакт на държавите членки, които са номинирани да оценяват кандидатурите за признаване на стратегически проекти. За България контактна точка е Министерството на икономиката и индустрията.
Проектите, които могат да кандидатстват са в обхвата на 19-те нетно нулеви технологии, изброени в член 4, параграф 1 от Регламента:
- соларни технологии, включително фотоволтаични, соларни електрически и соларни топлинни технологии;
- вятърни и морски технологии за възобновяеми енергийни източници;
- батерии и технологии за съхранение на енергия;
- термопомпи и геотермални енергийни технологии;
- водородни технологии, включително електролизери и горивни клетки;
- устойчиви технологии за биогаз и биометан;
- технологии за улавяне и съхранение на въглерод;
- технологии за електрическа мрежа, включително технологии за зареждане на електричество в транспорта и технологии за цифровизация на мрежата;
- енергийни технологии за ядрен разпад, включително технологии за ядрен горивен цикъл;
- устойчиви технологии за алтернативни горива;
- хидроенергийни технологии;
- технологии за възобновяема енергия, които не са включени в предходните категории;
- технологии за енергийна ефективност, свързани с енергийните системи, включително технологии за топлинни мрежи;
- технологии за възобновяеми горива от небиологичен произход
- биотехнологични решения за климата и енергията;
- трансформиращи промишлени технологии за декарбонизация, които не са включени в предишните категории;
- технологии за транспортиране и използване на CO2;
- вятърни и електрически технологии за задвижване в транспорта;
- ядрени технологии, които не са обхванати от предишните категории.
Всеки производствен проект с нулева нетна технология (кандидатстването за проекти за улавяне и съхранение на въглерод, ще стартира по-късно през годината) може да кандидатства, за да придобие статут на стратегически проект.
Европейската комисия е създала възможност за кандидатстване на следния линк: https://single-market-economy.ec.europa.eu/industry/sustainability/net-zero-industry-act/strategic-projects-under-nzia_en. Уебстраницата съдържа информация за процедурата, връзка към съответния онлайн формуляр за кандидатстване, ръководство за кандидатите, често задавани въпроси, допълнителна информация и регистър на стратегическите проекти с нулево нетно потребление.
По същество, за да подаде заявление, кандидатът трябва да следва четири стъпки:
- Да създаде акаунт за вход в Европейската комисия;
- Да попълни формуляра за кандидатстване или формуляра за писмено искане в EU Survey и да го запази като pdf файл;
- Да изчака Комисията да създаде комуникационен канал EU Send Web;
- Да изпрати формуляра за кандидатстване или на писменото искане заедно с останалите документи до държавата членка чрез EU Send Web.
Заявленията за стратегически проекти се оценяват от държавите членки въз основа на обосновка от страна на организаторите на проекти, че те отговарят на поне един от няколко критерия, които могат да бъдат групирани, както следва:
- принос към технологичната и индустриалната устойчивост на Съюза чрез увеличаване на производствения капацитет;
- положително въздействие върху веригата за доставки на промишлеността на Съюза с нулево нетно потребление, или върху секторите надолу по веригата;
- принос за постигане на целите на Съюза в областта на климата и енергетиката чрез подобрена екологична устойчивост и ефективност или характеристики на кръговост.
Тези критерии се оценяват въз основа на представяне на бизнес план, в който се оценява финансовата жизнеспособност на проекта, проектографик и обосновка на изпълнението на поне един от критериите.
Моля, имайте предвид, че през март 2025 г. Европейската комисията ще приеме акт, в който ще бъдат предоставени допълнителни насоки относно критериите за подбор.