Назад

Виетнам - предпочитана инвестиционна дестинация в Азиатско-тихоокеанския регион


СТИВ - Хошимин

Според проучване на международната консултантска компания „PricewaterhouseCoopers“(PwC), изпълнителните директори на водещите световни фирми определят Виетнам като най-предпочитана  инвестиционна дестинация в Азиатско-тихоокеанския регион.

Резултатите от изследването на PwC показват, че бизнес лидерите все повече диверсифицират своите инвестиционни портфейли и се насочват към развиващите се пазари в Азиатско-тихоокеанския регион.

Резултатите от проучването нареждат Виетнам на шесто място сред 13 държави в света, считани за най-добрите инвестиционни дестинации за следващите 12 месеца.

Изпълнителните директори на компании, участвали в проучването и планиращи да влагат капитали в чужбина през следващата година, са посочили, че САЩ, Великобритания и Сингапур ще получат най-голям дял от техните чуждестранни инвестиции. Следват Китай, Хонконг и Виетнам.

Насочването към пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион отразява като тенденция стратегическите усилия на бизнеса да търси нови и по-гъвкави инвестиционни възможности в отговор на нестабилността на глобалните пазари.

Според PwC, през 2025 година се очаква виетнамската икономика да получи силно ускорение, подтикнато от разширяването на средната класа, правителствените стимулиращи политики и позицията на Виетнам като основна дестинация за чуждестранни инвестиции в Югоизточна Азия.

Взелите участие в проучването над 1500 изпълнителни директори от големи компании са изразили увереност в развитието на световната икономика, растежа на приходите и дългосрочната жизнеспособност на своите бизнеси.

Резултатите показват, че 55% от анкетираните очакват световната икономика да се подобри през настоящата година. Този процент през 2024 година е бил 40%.

34% от изпълнителните директори са заявили, че са много или изключително уверени в растежа на приходите на своите компании в краткосрочен план. Това е с 3% повече в сравнение с миналата година.

54% от интервюираните са изразили увереност в своите тригодишни перспективи за растеж, което е увеличение с 17% спрямо 2024 година.

45% от изпълнителните директори смятат, че техните компании ще оцелеят след десет години, ако продължат с настоящия си бизнес модел. Въпреки че по този показател има подобрение спрямо 2024 година,  резултатът подчертава необходимостта от стратегическа адаптация.

Макроикономическата нестабилност, инфлацията, недостигът на талантливи специалисти и съвременните технологии карат изпълнителните директори да подхождат по-предпазливо към инвестиционните си решения.

Проучването показва, че 44% от анкетираните изпълнителни директори нямат планове за чуждестранни инвестиции през тази година, докато 17% възнамеряват да разпределят само малка част от бюджета си за такива дейности.

Тези предпазливи настроения били особено изразени сред по-малките компании, които са с годишни приходи под 1 милиард щатски долара и по-малко от 500 служители. Това отразява по-ниско желание за риск в условията на икономическа и геополитическа несигурност.

Много от фирмите, взели участие в проучването, възнамеряват да се съсредоточат върху укрепване на вътрешните операции, увеличаване на местното производство и след това насочване към износ, за да намалят рисковете от международните пазарни колебания.

Изготвил:
Олег Маринов

Ръководител на Службата по търговско-икономическите въпроси в град Хошимин
Тел.: +84 906 94 11 62(Viber, WhatsApp)
E-mail: o.marinov@mi.government.bg