В Златната книга на Патентното ведомство е вписано името на проф. д-р инж. Август Иванов, директор на Института по роботика на БАН
Проф. д-р Август Иванов, директор на Института по роботика на БАН, е вписан в Златната книга на българските откриватели и изобретатели. Той е единственият учен, удостоен с най-високото отличие, което Патентното ведомство присъжда за 2024 г. Председателят на Патентно ведомство Оля Димитрова обяви името на проф. Иванов на официална церемония, която се проведе вчера, 18 декември, в Централната патентна библиотека.
Заместник-министърът на икономиката и индустрията д-р Давид Сукалински връчи отличието на проф. Иванов, който работи в областта на роботиката, сензориката, изкуствения интелект, нано и микротехнологиите. Ученият е част от колективи, разработили за пръв път нова генерация сензори за магнитно поле – сензорите на Хол с максимално опростена конструкция и равнинна магниточувствителност. Тези елементи нямат аналог в контролно измервателната техника са с приложение в роботиката, системите с изкуствен интелект, автоматика, сензориката, медицината, метеорологията, автоматизацията на процеси, контратерористичната дейност и др.
Българската академия на науките създава условия и мотивира учените да изследват непознати неща, невидими за човешкото око. С тези думи проф. Август Иванов прие наградата и благодари на организаторите за признанието. „Нашият екип работи много активно по нови заявки за патенти. Акад. Чавдар Руменин създаде школа в Института по роботика и продължава да я развива“, каза още проф. Иванов.
Сред присъстващите на 42-та церемония в Централната патентна библиотека бяха акад. Чавдар Руменин, ръководител на Центъра за компетентност КВАЗАР, чието име също е вписано в Златната книга на Патентното ведомство, проф. д-р Сия Лозанова, ръководител на Секция "Сензори и измервателни технологии в роботиката и мехатрониката" в Института по роботика, също вписана в Златната книга, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, изобретатели и рационализатори.
160 учени и автори на изобретения са вписани в Златната книга на българските откриватели и изобретатели от отварянето й за първи път през 1981 г.