Назад

Ускоряване на растежа на БВП на страната до 2,5% през 2024 г. и до 3,1% догодина предвижда най-новият макроикономически анализ на "УниКредит"


Най-новият макроикономически анализ на „УниКредит“ запазва прогнозата си за ускоряване на растежа на БВП до 2.5% през 2024 г. (от 1.8% през 2023 г.), като са направени някои промени в компонентите на растежа. Сега очакванията са за по-силен ръст на частното потребление, на фона на по-силното от очакваното преди три месеца нарастване на реалния ръст на заплатите и кредитирането на домакинствата. Последното ще бъде компенсирано от по-слаб положителен принос към растежа на БВП от инвестициите. Предвижда се, че политическата несигурност ще натежи върху инвестициите в частния сектор, като в същото време ще забави прилагането на структурните мерки, необходими за усвояването на средствата, предвидени в ПВУ на страната.

По-конкретно, прогнозата е, че България ще получи три транша от ПВУ до края на следващата година, в сравнение с четирите, които бяха предвидени преди три месеца. Реалният ръст на БВП вероятно ще се ускори до 3.1% на годишна база през 2025 г., тъй като подобреното усвояване на средства от ЕС и по-силното външно търсене ще помогнат на износа и растежа на инвестициите да наберат скорост догодина.

През първото тримесечие на 2024 г. реалните заплати отчетоха най-силния си ръст на годишна база за период от близо петнадесет години (спрямо последното тримесечие на 2008 г. . Това едва ли може да се смята за изненада, тъй като колективното договаряне на заплатите в повечето икономически сектори се провежда в края на годината, което означава, че последният такъв цикъл се реализира в контекста на много висока инфлация. Според  „УниКредит“, ръстът на заплатите ще се успокои догодина, тъй като предстоящият цикъл на преговори за заплатите ще се проведе през ноември и декември, когато инфлацията на потребителските цени вероятно ще достигне най-ниските си нива в хода на настоящия низходящ тренд от около 2.5% на годишна база. Очакванията са средната инфлация на потребителските цени да спадне до 2.9% през 2024 г., което е с 0.2 процентни пункта по-ниско от прогнозата, която „УниКредит“ направи преди три месеца. По-ниските цени на храните и енергията, отчетени през последните три месеца са основната причина за понижаването на прогнозата на „УниКредит“  за инфлацията. От друга страна, рекордният ръст на заплатите през първото тримесечие на настоящата година, който вероятно ще продължи през по-голямата част от 2024 г., преди да се забави постепенно през 2025 г., предполага, че базисната инфлация ще остане на сравнително висока траектория през тази и следващата година.

Икономистите на банката остават оптимисти за изпълнението на критерия за инфлация от България за влизане в еврозоната през последните три месеца от настоящата година, след като 12-месечният среден хармонизиран индекс на потребителските цени (ХИПЦ) на страната спадна през май до 5.1%, или с 2.0 процентни пункта над референтната стойност (изчислена като средната стойност на трите страни от ЕС с най-ниска инфлация, плюс 1.5 процентни пункта, виж лявостоящата графика). Подкрепата за влизане на страната в еврозоната е стабилна както на местно ниво, така и на ниво ЕС Приемането на еврото остава приоритет за основните политически партии в страната. Подготовката за пълноправното членство на България в еврозоната по отношение на законодателството, свързаността на ИТ системите и логистиката на прехода към банкноти и монети в евро е в своята финална фаза. В същото време, политическата и институционална подкрепа за влизането  на България в еврозоната остава много солидна на ниво ЕС.

Макроикономическият анализ на "УниКредит"  за второто тримесечие ТУК