И през 2024 година търговско-икономическите отношения между Виетнам и Европейския съюз продължиха да се развиват динамично, най-вече, благодарение на Споразумението за свободна търговия между ЕС и Виетнам, което влезе в сила на 1 август 2020 година.
Виетнам е вторият най-голям търговски партньор на Европейския съюз сред страните от Асоциацията на нациите в Югоизточна Азия.
По данни от Главната дирекция на митниците на Виетнам, двустранният търговски стокообмен между Европейския съюз и Виетнам през 2024 година е бил 68,4 милиарда щатски долара. Търговският баланс е положителен за Виетнам – 35 милиарда щатски долара, което представлява увеличение от 15,37% в сравнение с 2023 година.
Виетнам изнася за Европейския съюз основно електроника (смартфони, компютри), текстил и обувки, селскостопански продукти (кафе, ориз, морски продукти, кашу) и мебели. Обемът на изнесените за Европейския съюз през 2024 година виетнамски продукти възлиза на 51,7 милиарда щатски долара.
Вносът от Европейския съюз във Виетнам е, главно, електрически машини и оборудване, самолети, фармацевтични продукти, автомобили и химикали. Стойността на внесените във Виетнам през 2024 година европейски стоки е 16,7 милиарда щатски долара.
Европейският съюз е сред най-големите чуждестранни инвеститори във Виетнам. Европейските инвестиции във Виетнам надхвърлят 15 милиарда евро. Секторите на икономиката, в които инвестират европейските компании, са: енергетика (вкл. възобновяема), инфраструктура, индустриално производство. Виетнам привлича европейските компании като алтернатива на Китай заради ниските разходи за труд и политическата стабилност в страната.
В резултат от последното развитие на положението в световната търговия и в следствие на намаляващите митнически такси, съгласно Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам, съществуват много добри перспективи за разширяване на търговията между Европейския съюз и Виетнам през 2025 година. Очаква се нарастване на износа на виетнамски стоки за Европейския съюз (особено селскостопански продукти) с намаляването на митата, а Европейския съюз може да увеличи износа на високотехнологични продукти и зелени технологии, тъй като през последните години Виетнам се фокусира върху производството на възобновяема енергия (соларна и вятърна).
Европейският съюз може да подкрепи прехода на Виетнам към устойчиво производство чрез инвестиции и технологии, тъй като гледа на Виетнам като на ключов партньор в Индо-Тихоокеанския регион с оглед намаляването на зависимостта от Китай.
Отношенията между Виетнам и Европейския съюз са перспективни, с потенциал за още по-силно икономическо сътрудничество, особено в зелените технологии, инфраструктурата и дигитализацията.
Изготвил:
Олег Маринов
Ръководител на Службата по търговско-икономическите въпроси в град Хошимин
Тел.: +84 906 94 11 62(Viber, WhatsApp)
E-mail: o.marinov@mi.government.bg