Назад

Цветан Симеонов: Бизнесът се нуждае от парламент и правителство, които поемат дълготрайни ангажименти


Българският бизнес и чуждестранните инвеститори искат политическа стабилност и работещи правителство и Народно събрание, които могат да поемат дълготрайни ангажименти. Това заяви в интервю за БГНЕС Цветан Симеонов, председател на УС на Българската търговско-промишлена палата (БТПП).

Той подчерта, че в момента трудно се работи в подкрепа на бизнеса и промишлеността, тъй като поради липсата на работещ парламент и кабинет не могат да бъдат направени съответните реформи. В същото време бизнесът работи много по-добре с местната власт, защото няма партия, която да не си дава сметка, че след това ще отговаря за действията си, добави Симеонов.

Председателят на БТПП очерта високите цени на електричеството като един от най-големите проблеми пред родния бизнес, който може да се задълбочи поради липсата на редовен кабинет и бюджет за 2025 г. „В Западна Европа цената на електричеството продължава да бъде два-три пъти по-ниска за индустриалните консуматори, а в Скандинавските страни е десет пъти по-евтина. При това положение, когато сме в един пазар, условията са неравностойни за работа на едните и на другите“, заяви Симеонов.

Той отбеляза, че при среща със сегашното служебно правителство и министерството на финансите е постигнат консенсус за компенсиране на разходите за високите цени на тока, като това ще засегне цените над 180 лева за мегаватчас. „Ако не се случи Народно събрание, което да внесе съответните промени в законодателството, догодина това облекчение за българските фирми ще отсъства“, предупреди председателят на УС на БТПП.

По-добре стои ситуацията с вноса на чуждестранна работна ръка, което е един от начините за преодоляването на недостига на работници в някои сектори.

„Работодателите са изключително доволни от това, че по-лесно се преглеждат документите и по-бързо се провеждат интервютата. Най-важното е, че тези които идват у нас се трудят много усърдно и даже настояват да работят в разрешените от законодателството 12 часа, защото срещу това получават съответното възнаграждение. Това е пътят за увеличаване на заплатите на работниците, а не административно увеличение на минималната работна заплата“, категоричен е Цветан Симеонов.

Той прогнозира, че през 2025 г. българският бизнес ще се сблъска с трудности, защото негативните влияния от Западна Европа и най-вече Германия започват да се усещат и у нас. „Когато там има застой или влошаване на положението, при нас също ще дойде“, отбеляза Симеонов и добави, че има български фирми, които работят добре, но те са в отбранителната промишленост и техните поръчки са за много месеци напред.