На 16 ноември 2020 г. се проведе онлайн Третото заседание на ТРГ за разработване на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските региони за периода 2021-2027, в което участие взеха представителите на БТПП.
Бяха обсъдени проекти на интервенции за подпомагане на биологичното земеделие; за стартова помощ за млади земеделски стопани, интервенция за плащания за природни или други специфични за района ограничения; за подпомагане развитието на малки земеделски стопанства; за инвестиции в земеделските стопанства; за инвестиции за преработка на селскостопански продукти, както и за инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони.
БТПП подкрепя активния диалог и конструктивната дискусия по изготвянето на ясни критерии и прагове за подпомагане на земеделските стопани през следващия програмен период, като сподели по време на заседанието необходимостта от провеждане на отделна дискусия относно разработване и прилагане на финансовите инструменти, в комбинация с грантове като механизъм за финансиране на земеделските производители. По отношение на финансовите инструменти, следва да се приложи и възможност за дялово участие, еquity investment, по-гъвкави форми, каквито се прилагат и по примера на НORIZON 2020. Не можем и не бива да се ограничаваме до банково кредитиране, защото практиката показва, че от години кредитирането за сектор земеделие у нас няма разработени ефективни банкови продукти, които да са достъпни за фермерите, особено малките стопанства.
Също така, участниците от Палатата в заседанието поставиха темата за необходимост от Интервенция за “нови фермери”. Следва да се обърне специално внимание на младите хора, които не са със земеделски произход, чрез прилагане на задължителна програма за улесняване на достъпа за нови млади участници. Тук не следва да се прилага горна граница за възраст, както е при дефиницията за млад фермер - до 40 години, вкл.
Позицията на Палатата по обсъжданите проекти за интервенция е, че като цяло следва да се разработят ефективни мерки за стимулиране преработката на земеделска суровина, така че да се произвеждат продукти с висока добавена стойност в родни компании, а не да продължаваме да сме износител на земеделска суровина, където добавената стойност се реализира в други страни.
Необходими са работещи пазарни стимули и включването на дейности в проектите на земеделските стопани и преработватели, с които да се стимулира експортния потенциал на произвежданите от тях земеделски и хранителни продукти и следва да се подпомага на 100% участието им в специализирани панаири и изложби, срещи В2В и В2С и други мероприятия.