Всички безработни, желаещи да придобият нова професия, могат да се запознаят с възможностите за включване в курсовете, провеждани в 4-те клона в Плевен, Пазарджик, Смолян и Стара Загора на Държавно предприятие „Българо-германски център за професионално обучение” (ДП БГЦПО) и Център за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи в Кремиковци. Обученията се финансират от държавния бюджет, като за периода на участие обучаемите лица получават дневни стипендии, средства за нощувка в пансионите на ДП БГЦПО и за пътуване до местоживеенето им, в случай че то е извън населеното място, в което се провежда обучението.
Работодателите, които желаят да получат финансова подкрепа за обучения на възрастни, също могат да подават своите заявки в бюрата по труда в страната.
Eдна от възможностите за финансиране е при наемане на безработни лица за работа по придобилата вече популярност „дуална система за обучение” (чл. 46а от Закона за насърчаване на заетостта). Чрез нея Агенцията по заетостта стимулира паралелното провеждане на теоретично обучение от обучаваща институция и придобиване на практическа подготовка в реална работна среда под ръководството на наставник. За целта ежемесечно се предоставят средства от държавния бюджет за основно трудово възнаграждение за всяко наето безработно лице и неговия наставник, като това продължава през целия период на обучението, но за не повече от 36 месеца. Освен това, в пълен размер и за всяко лице се поемат разходите за провеждане на обучение по професия, необходима за конкретната работа. Работодателят има право да избере обучаващата институция и да уговори с нея учебния график и програмата за провеждане и оптимално съвместяване на учебния процес и трудовата дейност на наетите за обучение чрез работа лица.
Успоредно с това, Агенцията по заетостта очаква и заявки от работодатели, които желаят да наемат безработни лица след придобита от тях професия, необходима за конкретното работно място. При тази форма обучението на безработните лица се финансира 100% от държавния бюджет, като за периода на обучението курсистите ежедневно получават стипендия и средства за транспорт, в случай че местоживеенето им е в друго населено място. Работодателят сам избира обучаваща организация, с която съвместно формират учебния график и провеждат подбор на безработните лица, които да бъдат обучени и впоследствие назначени на работа за поне 6 месечен период. Мярката се реализира по реда на чл. 63 от Закона за насърчаване на заетостта и Агенцията по заетостта е с дългогодишна практика при предоставянето й.
Финансова подкрепа за провеждане на обучения по ключови компетентности на техните работници и служители могат да получат и микро-, малки и средни предприятия, като подкрепата е в размер на 50% от стойността на обучението. И при тази форма работодателите сами избират обучаваща организация, учебна програма и график за провеждане на обучението.
Подробна информация за активните в настоящия период форми за предоставяне на обучения може да се намери на сайта на Агенцията по заетостта, както и във всички бюра по труда в страната.
Тези възможности за обучение се реализират от Агенцията по заетостта по реда на Закона за прилагане на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2021 г. от 28 януари т.г., съгласно който до приемане на Националния план за действие по заетостта и не по-късно от 31 март 2022 г. може да се сключват нови договори за обучение по реда на чл. 60а и чл. 63 от Закона за насърчаване на заетостта.
Своите желания за обучения безработните или заетите лица, могат да отразят в публикувания в рубриката ни „Анкети” на сайта на Агенцията анкетен формуляр „За желаещи обучения”, като информацията от този въпросник се ползва за планиране и организиране на бъдещи обучения.