Брой 20 (1532), 29-01-2018
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ТРУД И ЗАЕТОСТ

Отново през 2018 г. – субсидирана заетост вместо квалификация


Автор: Зорница Славова, Институт за пазарна икономика

И през 2018 г. държавата ще действа на пазара на труда най-вече чрез субсидирана заетост. Националният план за действие по заетостта за 2018 г. предвижда временна заетост за 18 хил. души и обучение на 11 хиляди – всичко за 73 млн. лева.

Подобно на миналата година общата сума е същата. Структурата на разходите също е подобна. 77% (56 млн. лв.) от парите ще бъдат похарчени за програми за директно създаване на заетост, 5% (4 млн. лв.) за обучителни програми, а останалите – за комбинирани. Интересно е, че трите най-големи програми, въпреки че са замислени да осигуряват и обучения (ясно видимо от от имената на двете от тях), ще създават само субсидирана заетост и през 2018 година. Това са „Национална програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания” (9 млн. лв.), „Регионални програми за заетост” (8 млн. лв.) и „Програма за обучение и заетост на продължително безработни лица” (7 млн. лв.), които ще създадат временна заетост на близо 6 хиляди души и ще обучат и квалифицират точно 0 души. Най-много средства за обучения пък са по линия на програмите със социалните партньори (синдикати и работодателски организации) – 10 млн. лв. за обучение на близо 8 хил. души и заетост на 3 хиляди.

Проблемът е, че макар пазарът на труда в страната да се развива добре, а заетостта да отбеляза рекорд през 2017 г., държавата продължава да субсидира заетост, която не само се е доказала като неефективна, краткосрочна и скъпа мярка, но и обхваща много малка част от безработните.  Дори министерството на труда откри при първия си и единствения анализ на програмите, че те не водят до дългосрочна реализация на пазара на труда, а само временно създават заетост, която не води до повишаване на конкурентоспособността на участващите и след края на програмите те отново са безработни... до следващата програма.

Достатъчно е и да се погледне картината в ЕС - 75% от средствата за активна политика на пазара на труда в България са за директно създаване на заетост (субсидирана заетост), а в ЕС този дял е 18% по последни данни от 2015 година. За обучения в България пък се отделят 12% от средствата при 41% в ЕС. Същевременно ученето през целия живот в България е трагично – 2,2% от населението на възраст 25-64 г. участва в този процес при 10,8% в ЕС за 2016 година, а липсата кадри е все по-осезаема. Недостигът на подходяща работна ръка в индустрията в България е над двойно по-висок от този в ЕС и достига нов рекорд през четвъртото тримесечие на 2017 г. – 38,6% от предприятията не могат да намерят кадри при средно 17,0% за ЕС.

Всичко това показва, че политиките на пазара на труда в България и тази година няма да следват добрите световни и европейски практики. Отново ще залагат на субсидирана заетост, харчене и отчитане на много пари и създаване на зависимости на най-уязвимите групи без шансовете им за реализация в реалния сектор да се повишават.

 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Работодателските организации казват: „НЕ“ на далаверите в енергетиката!
Протест на 28 февруари срещу манипулирането на пазара и спекулативното повишение на цената на електроенергията Още
Нараства интересът на българските фирми към Македония
Обсъждане на конкретни инициативи за активизиране на двустранните отношения Още
Среща с Асоциацията на сертифицираните експерти по разкриване на измами - България
Превенцията на дигиталните измами и кибер сигурността – във фокуса на разговора Още
БИЗНЕС СРЕДА
НСИ: Подобрение на стопанската конюнктура през януари в промишлеността и сектора на услугите
Несигурната икономическа среда се посочва за пореден път сред трите спънки за дейността във всички сектори Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Отново през 2018 г. – субсидирана заетост вместо квалификация
Автор: Зорница Славова, Институт за пазарна икономика Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
Фирмите подават декларация за дължими данъци за четвъртото тримесечие на 2017 г., ако са удържали авансов данък
Документите се представят пред НАП до 31 януари 2018 г. Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Насоки за кандидатстване по подмярка 4.2 от Програмата за развитие на селските райони
Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Решение на Съвета на ЕС за интервенция с цел стабилизиране на пазарите на млечни продукти през 2018 г.
Публичните интервенционни запаси от обезмаслено мляко на прах в ЕС се повишиха до 400 000 т през 2017 г. Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Национално участие в Международната изложба за строителни технологии и материали CONSTRUCT EXPO 2018
8-11 март 2018, Букурещ, Румъния Още
Европейска TCI конференция
20 – 22 март 2018, София Още