Брой 19 (1778), 28-01-2019
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ТРУД И ЗАЕТОСТ

Какви бяха свободните работни места през 2018 г.

Автор: Явор Алексиев, Институт за пазарна икономика 

Прегледът на отворените данни за обявите за свободни работни места на Агенция по заетостта за периода между четвъртото тримесечие на 2017 г. и четвъртото тримесечие на 2018 г. ни дава възможност да направим някои интересни заключения:

  • Средна брутна заплата (приравнена за 8-часов работен ден) за свободните работни места в бюрата по труда за цялата 2018 г. е 727 лв.
  • През третото тримесечие на 2018 г. тя възлиза на 755 лв. или 67,5% от средната заплата за страната (1117 лв. по данни на НСИ за третото тримесечие на 2018 г.), като през последните няколко години не се наблюдава особена промяна в това съотношение.
  • През последното тримесечие на 2018 г. тя вече достига 757 лв., което е с 8% над осреднената заплата по обявите за същия период на 2017 г. Този темп на нарастване е в унисон с наблюдавания в икономиката (между 7 и 8% в различните тримесечия).

В условията на бързо нарастваща минимална работна заплата (която вече надхвърля 45% от средната), не е изненадващо, че относителният дял на обявите за работни места с такъв тип заплащане остава значителен. През 2018 г. 27% от разгледаните от нас обяви в бюрата по труда са за минимално заплащане, а едва 6-7% са за заплата, която е близка или над средната за страната. Нещо повече – при тези изчисления сме изключили данни за работните места, които всъщност са за по-ниско от минималното заплащане, каквито обяви продължават по някакъв начин да се появяват в базата данни на АЗ.

Източник: Изчисления на ИПИ на база данни от АЗ

Сред най-нископлатените професии, за които обаче има търсене в бюрата по труда (обикновено за минимална работна заплата), намираме охранители, машинни оператори в текстилното, шивашкото и кожарското производство, пощальони и куриери, продавачи на пазари, други видове неквалифицирани работници, включително такива в селското стопанство, както и различни видове помощен персонал.

Сред разгледаните от нас свободни работни места най-високо брутно заплащане е било предложено за системен анализатор (4 хил. лв.), но в бюрата по труда през 2018 г. са се търсили и десетки ИКТ специалисти (при средно заплащане за 2254 лв., но с някои позиции достигащи 2900 лв.), оператори в контактни центрове, различни видове техници, инженери и административен персонал – все позиции със средна предлагана заплата над 1500 лв.

Като цяло най-голям дял от обявите през 2018 г. са за групите „машинни оператори и монтажници”, както и за „квалифицирани работници и занаятчии” (и двете групи формират по около 23% от свободните работни места). Прави впечатление още, че свободните работни места, които не изискват специална квалификация (11%), са повече от тези за специалисти (едва 10%). Конкретните професии, които като бройка най-много се търсят в бюрата по труда, са:

  • Машинни оператори в хранително-вкусовата промишленост (3,3% от всички свободни места)
  • Майстори-занаятчии на изделия от текстил, кожа и сродни материали (2,5%)
  • Машинни оператори в шивашкото производство (2,4%)
  • Работници в преработващата промишленост, н.д. (2,0%)
  • Монтажници на електрическо и електронно оборудване (2,0%)

Регионален преглед

Средната предлагана заплата в бюрата по труда за цялата 2018 г. е 727 лв., като нейният размер варира от 893 лв. в столицата до 561 лв. в област Кърджали. Област Кюстендил е другата, в която средното предлагано заплащане е под 600 лв., а в диапазона 600-650 лв. се концентрират повечето от по-слабо развитите области като Видин, Монтана, Силистра и Разград.

Любопитно е, че на второ място по най-висока предлагана заплата се нарежда област Търговище, което е в унисон с добрите данни за местния пазар на труда – областта регистрира рекорден коефициент на заетост през третото тримесечие на 2018 г. Пред 2018 г. за заплати над 900 лв. там са търсени готвачи, металурзи и машиностроители, печатари, заварчици и монтажници.

Методологическа бележка

Този анализ се базира на уеб приложение, разработено от ИПИ и Инфограф, което прави ежедневни заявки до отворените данни, публикувани от Агенция по заетостта. Информацията се обработва и съхранява в база данни, която позволява разбивки на свободните работни места и предлаганата работна заплата по общини, области и професионални дейности.

Поради някои проблеми с източника на данните, като непълна информация в обявите за продължителността на работното време, размера на предлаганото заплащане и др., представената тук информация не е изчерпателна.

Друг проблем са временните прекъсвания на достъпа до базата данни (например по наши наблюдения тя изобщо не е достъпна от 15 декември 2018 г. насам). Анализът ни за 2018 г. се базира на обяви, включващи данни за 28 хил. свободни работни места, а общо от стартирането си през лятото на 2017 г. приложението ни е събрало данни за 53 хил. свободни работни места, за които в базата данни на АЗ е била налична необходимата ни информация. Макар и не изчерпателна, базата данни дава навременна и достатъчно добра представа за търсенето на труд конкретно през бюрата по труда.



 

НОВИНИ ОТ БТПП
Асоциацията на организациите на българските работодатели настоява за оттегляне на Концепцията за личните сметки на физически и юридически лица
На близо 3 млн. души може да им бъде отнета собствеността върху притежаваните от тях акции... Още
Председателят на БТПП присъства на дискусия за прозрачността в съдебната ни система
Организирана от Асоциация "Прозрачност без граници" Още
Среща с новоназначения посланик на България в Ливан
Обсъдено бе състоянието на двустранните търговско-икономически отношения България - Ливан Още
Покана за участие в Мартенски базар „ВСИЧКО ЗА ЖЕНАТА“
5 - 10 март, Изложбена зала ЦУМ, София Още
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Европейски проект „ВАШИЯТ ГЛАС ЗА ЕВРОПА“ изпълнява Ямболската ТПП
Целта е да се насърчат и мотивират гражданите активно да участват в предстоящите европейски избори Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Какви бяха свободните работни места през 2018 г.
Автор: Явор Алексиев, Институт за пазарна икономика Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за електронното управление
Да се обезпечи разработването, внедряването и надграждането на необходимите информационни ресурси Още
ТУРИЗЪМ
През последния месец на миналата година българите са пътували най-много до Турция
С 10% са се увеличили пътуванията на българи към Сърбия през декември Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Покана за участие на български фирми в изложби в гр. Уфа, Башкортостан
СТИВ – Екатеринбург Още