Главна инспекция по труда започва масирани проверки на строителните обекти в морските курортни градове предвид очакваното традиционно спиране на строително-монтажните работи преди старта на летния сезон, което засилва риска от нарушения на трудовото законодателство. Кратките срокове на изпълнение предполагат наемане на работници без необходимата квалификация, полагане на недеклариран труд, пренебрегване на изискванията за работното време и почивките, за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Контролът в строителството остава сред акцентите на дейността на Инспекцията по труда в цялата страна. Планира се проверки да се извършват и в почивните дни.
В хода на проверките в строителството, освен на законосъобразното наемане на работна сила, се обръща специално внимание на осигуреното обезопасяване срещу падане от височина, срещу удар от падащи предмети - – рискове, които водя до тежки трудови инциденти, на обезопасяването на изкопите, на ел. обзавеждането, дали са осигурени лични предпазни средства и т.н.
Строителството е идентифицирано като един от най-рисковите сектори освен по отношение на безопасността и здравето при работа и използването на различните форми на недеклариран труд, включително и работата без трудов договор. Поради това контролът на строително-монтажните работи традиционно е сред акцентите на дейността на Инспекцията, като ежегодно в него се извършват над 10% от проверките.
За първото тримесечие на 2021 г. на строителни обекти са извършени 1600 бр. проверки от 9930 бр. общо. Установените нарушения са общо 7050 бр. От тях нарушенията на разпоредбите, свързани с осигуряването на безопасността и здравето при работа, са 4755 бр. и 2280 бр. са по осъществяването на трудовите правоотношения – по възникването им, по заплащането на труда, разпределението на работното време и почивките и др. Случаите на работа без трудов договор, установени в сектора, са 181 бр. от 528 общо.
Инспекцията по труда използва повода да напомни на работниците, че липсата на трудов договор, както и съгласието да бъдат осигурявани на непълно работно време или върху по-нисък осигурителен доход от реално получавания, ограничава правата им на социална закрила. Работещите без трудов договор при трудов инцидент не могат да се възползват от задължителната в сектора застраховка „Трудова злополука“, както и да претендират за неизплатени възнаграждения.
Работодателите в строителството могат да се възползват от разработените за сектора онлайн инструменти за интерактивна оценка на риска, които могат да бъдат използвани и за обучения и инструктажи. Функционалностите на инструментите могат да им бъдат демонстрирани от назначени по проект „Оптимизация и иновации в ИА ГИТ“ помощник-инспектори. Проектът се изпълнява по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.