Брой 147 (1905), 02-08-2019
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ПАЗАР НА ТРУДА

Ново проучване на Агенцията по заетостта ще следи потребностите на работодателите от кадри


Агенцията по заетостта стартира второто за 2019 г. проучване на потребностите на работодателите в България от работна сила. То ще се извърши в периода 1 август – 20 септември 2019 г. включително,на основание чл. 10 от Закона за насърчаване на заетостта съвместно с Комисиите по заетост към Областните съвети за развитие в 28-те области в страната.

Това е четвъртото подред проучване на Агенцията, като във всяко от тях над 2500 работодатели в страната споделиха своите потребности от кадри и очакванията си към пазара на труда.[1] С новото анкетиране ще продължи проследяването на потребностите на работодателите от работна сила и ще се анализира развитието на тенденциите, очертани от предишните проучвания, какви професии и умения са необходими на бизнеса в краткосрочен план. И този път анкетирането ще обхване работодатели от национално представителна извадка въз основа на данни, предоставени от НСИ.

Работодателите от статистическата извадка ще могат да използват актуализиран онлайн въпросник, в който да посочат от какви специалисти със средно и висше образование ще имат нужда през следващите 12 месеца. Формулярът включва и въпроси за потребностите от работници без специална квалификация и кадри, притежаващи специфична правоспособност. Представителите на бизнеса и администрацията ще могат да посочат и кои са най-необходимите умения, които трябва да притежава търсеният от тях персонал.

Получените резултати ще очертаят нуждите на работодателите от работна сила през следващите 12 месеца. Както досега, данните ще бъдат използвани при подготовката на краткосрочните мерки и програми за организиране и провеждане на подходящи обучения за професионални и ключови умения с цел ориентация съобразно изискванията на работодателите.

В анкетата се запазва възможността работодателите да посочат очакванията си за необходимите им специалисти с висше и средно образование след 3 до 5 години. Набраната информация ще се използва при определяне на приоритетите на областната и националната политика в сферата на образованието, обучението и насърчаване на заетостта.

За работодатели, които не попадат в статистическата извадка, но имат желание да участват в проучването, е изготвен отделен електронен формуляр с аналогични въпроси, който ще бъде достъпен на електронната страница на Агенцията по заетостта в периода 1 септември – 20 септември 2019 г.

Агенцията по заетостта отново разчита на активното включване на работодателите и отговорно отношение за предоставяне на реална и конкретна информация за обхвата, професиите, компетенциите, знанията и уменията на търсените от тях кадри.


  • [1] Обобщените резултати от първите три проучвания са публикувани на официалния сайт на институцията в рубрика „Проучване за потребностите от работна сила”.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
СТИВ–Румъния е най-успешната търговско-икономическа служба на страната ни за 2018 г.
На база утвърдени критерии от БТПП и Министерство на икономиката Още
Споразумение за сътрудничество между Съвета по инвестиции към БТПП и Българо-руската търговско-промишлена палата
С фокус използване на инструменти за финансиране на бизнеса в българо-руските отношения Още
ГЛЕДНА ТОЧКА
Бележки по новата концепция на МРРБ
Автор: Явор Алексиев, Институт за пазарна икономика Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Седмицата на дигиталните технологии в България
23 - 28 септември 2019 г., Международен панаир Пловдив Още
ПАЗАР НА ТРУДА
Ново проучване на Агенцията по заетостта ще следи потребностите на работодателите от кадри
То ще се извърши в периода 1 август – 20 септември 2019 г. Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за независимия финансов одит
Разделяне на функциите по организиране на регистрите на дипломираните експерт-счетоводители и на регистрираните одитори Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Консултации за подобряване на комуникацията с местните и регионални възложители
Във връзка с предоставянето на информация за правото, политиките и инструментите на ЕС в областта на обществените поръчки Още