От 1 юни тази година отпадат квотите за българи, работещи в Швейцария. Това стана ясно след решение от 13 април 2016 г. на Федералното правителство на Конфедерация Швейцария.
Приета е частична ревизия на разпоредбите на Споразумението за свободно движение на хора, между Швейцария и ЕС. Така, ако заетите лица изпълняват предвидените в Споразумението условия, то съответните кантонални служби издават необходимите разрешителни за пребиваване и с право на работа в Швейцария, без да правят предварителна проверка на пазара на труда.
Условия, на които следва да отговарят лицата, които искат да работят в Швейцария:
• лицето да има сключен трудов договор с швейцарски работодател, копие на който следва да се подаде в съответната кантонална миграционна служба.
• самонаети лица, искащи да упражняват самостоятелна професия в Швейцария, трябва най-напред да подадат документи за признаване на придобитата от тях специалност, квалификация и др. в Швейцария. Процедурата по признаване се прави от Държавния секретариат по икономика и едва след това те могат да упражняват професията си като самостоятелно наети лица.
Отпадат още и ограниченията за работа в граничните зони за самостоятелнo заети или за наети лица, преминаващи границата за работа в Швейцария. Това засяга погранични работници, български граждани, живеещи и работещи в Германия, Франция, Италия или Австрия, които ежедневно преминават границата и работят на територията на Швейцария
Предоставящите услуги /самонаети лица и т.нар. командировани служители/работници/ могат вече да пребивават и извършват дейност до 90 дни на календарна година, във всички браншове само като се регистрират. Ако ще работят в следните специални четири сектора: строителство, градински и ландшафтни дейности, почистващи и хигиенизиращи дейности, както и портиерски и услуги по сигурността, се изисква електронна регистрация от първия работен ден.
С отпадането на квотите, българските и румънски граждани, които упражняват трудова дейност в Швейцария от 01.06. 2016 г., са длъжни да обявяват своето пристигане в Швейцария и да извършат адресната си регистрация в съответната община, в която ще живеят и да предприемат съответните стъпки за получаване на необходимото разрешително за пребиваване.
Повече информация: http://www.mfa.bg/embassies/switzerland/events/bg/3582/70/6060/index.html
http://www.mlsp.government.bg/index.php?section=POLICIES&P=593 - Рубрика „Новини“