Брой 113 (1871), 17-06-2019
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ТРУД И ЗАЕТОСТ

Бизнесът ще продължава да търси специалисти с квалификация


Повече специалисти с квалификация ще бъдат необходими на работодателите в краткосрочен план – през следващите 12 месеца, а също и в средносрочен план – след 3-5 години.

Това показват резултатите от третото поредно и първо за 2019 г. проучване на потребностите от работна сила, което Агенцията по заетостта проведе през февруари и март съвместно с областните комисии по заетост. Изследването е национално представително върху база от 396000 активни предприятия в страната.  

Работодателите заявяват нужда от близо 327000 работници и специалисти през следващите 12 месеца, като от тях малко над 179000  са специалисти и работници с квалификация. Най-търсени са работниците в хранително-вкусовата промишленост, машинните оператори, строителите, шивачите, охранителите, работниците по дървообработване, монтажниците в строителството, готвачите и др. Българският бизнес се нуждае и от други 70164 специалисти с правоспособност или висше образование, като петте най-търсени са учители, шофьори, медицински сестри, лекари и машинни инженери. Освен това, в различните сектори на икономиката през следващите 12 месеца, ще са необходими и 77710 работници без специалност. 8 от 10 работодатели заявяват, че основната форма на заетост, която ще осигурят през следващата една година, ще е на постоянен договор и пълен работен ден.

Аналогично на предходните 2 проучвания, които Агенцията по заетостта проведе през 2018 г., работодателите най-често очакват (85,5% от анкетираните) техните служители да притежават умения за самоконтрол и дисциплина и умения за работа под напрежение (62,9%). На трето място този път работодателите поставят потребността от знания и умения за въвеждане на нови технологии в 55,9% от случаите (срещу 55,2% през август 2018 г.), следвани от  знания и умения за работа с клиенти (55,6%) .

Предпочитанията на работодателите относно притежаваните от наетите служители ключови компетентности също повтаря в голяма степен резултата от проучването през август – септември 2018 г. Този път лидерската позиция в предпочитанията на работодателите е за общуването на роден език, а инициативността и предприемачеството са втори. Дигиталната компетентност вече е четвъртото по значимост умение, предпочитанията към персонал с чуждоезикови умения се изкачват от последното 9-то място през миналата година на 7-ма позиция при сегашното изследване.

Нагласите на бизнеса относно наемането на нов персонал през следващите 6 месеца показват, че от 396066 предприятия, обхванати в настоящото проучване, 18,51% или 73313 имат намерение да търсят нов персонал, 78,4% или 310912 предприятия не възнамеряват да се разширяват и само 3,0% или 11882 обмислят съкращаване на персонал.

Затруднения при осигуряване на кадри срещат повече от 78% от работодателите в страната, като най-сериозни са трудностите при намиране на машинни оператори, продавачи, програмисти и строители.

В средносрочен план, след 3-5 години на българския бизнес ще са необходими повече от 22500информатици и още толкова икономисти. Секторът, който ще търси най-много специалисти с висше образование следващите 3 до 5 години остава „Държавно управление, образование, хуманитарно здравеопазване” с 22% от всички заявени потребности или общо 48391 души. В индустрията приблизително еднакво е търсенето на специалностите информатика, икономика, администрация и управление. Ще продължи търсенето и на средни специалисти, най-много в търговията на едро и дребно – 52297, следвани от търговски представители, продавачи и организатори в търговията, строителни техници, текстилни  специалисти (оператори в шевното производство, шивачи, кроячи, моделиери, организатори производство, десенетори и др.), специалисти по производствени технологии – дърво, пластмаса, стъкло и др.

Областите, в които работодателите заявяват най-много потребности от работна сила с професии, тясно свързани с Индустрия4.0[1], са София-град, Варна, Пловдив, Русе и Плевен.

В проучването на потребностите на работодателите са обхванати пропорционално предприятия с различна численост – от микро-, с по-малко от 10 души персонал, до големи предприятия с над 250 души. Според икономическата дейност най-голям е делът на анкетираните предприятия от сектор „Търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство” /36,5%/, следват предприятията в сектор „Държавно управление, образование, хуманитарно здравеопазване” с 14,2% представителност, а на трето място е сектор „Индустрия” с 14,0%. Най-ниска представителност имат предприятията от сектор „Операции с недвижими имоти” – 1,7%.

Проучването на потребностите от работна сила се провежда два пъти в годината за да се набира и анализира актуална информация относно професиите, компетенциите, знанията и уменията на търсените от работодателите кадри и да се планират мерки за организиране на тяхната професионална подготовка.

Пълната информация, включително пълните и статистически обработени данни, са публикувани в сайта на Агенцията по заетостта тук.

 

[1]Индустрия 4.0- е програма, основната цел на която е да се обединят промишленото производство с модерната информационна и комуникационна техника. Индустрия 4.0 предполага такова развитие на промишлеността, което ще промени основно различни аспекти на живота на хората, като бит, труд и почивка. Измененията могат да променят пазара на труд, жизнената среда, политическата система, технологиите и идентичността на човека.

 

 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Становище на БТПП относно Законопроект за изменение и допълнение на ЗДДС
Единната ставка на ДДС е най-справедлива от гледна точка на принципа на равнопоставеност на стопанските субекти Още
Писмо на АОБР до изпълнителния директор на НЕК ЕАД
Относно обявен търг за продажба на електроенергия Още
Как се прави бизнес с Бангладеш
Икономика, инвестиционен климат, потенциални сектори за двустранно сътрудничество Още
Среща с управителя на йеменска фармацевтична компания
Възможности за сътрудничество в областта на фармацията, туризма и селското стопанство Още
24 юни - Представяне на магистърски програми с икономически профил на Университета Winchester
Подходящи за завършили бакалавърска степен, които желаят да надградят своето образование ... Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Кои са общините с най-голям ръст и спад на наетите лица
Автор: Явор Алексиев, Институт за пазарна икономика Още
Бизнесът ще продължава да търси специалисти с квалификация
Национално представително изследване на Агенция по заетостта върху база от 396 000 активни предприятия Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Започва набиране на проекти за подкрепа на малки и средни предприятия
Нови 7 млн. ще бъдат инвестирани в граничния регион между България и Гърция Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Информационен ден на Европейския съвет за иновации
На 19 юни от 9:30 ч. в Дома на Европа - София Още