Стартира проект „Студентски практики – фаза 2”, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката, в партньорство с 43 висши училища в страната. Във фаза 1 на проекта са участвали 6118 работодатели, които са провели практическо обучение в реална работна среда на над 46 000 студенти.
Проектът „Студентски практики – фаза 2” цели осигуряване на допълнителна практическа подготовка в реална работна среда на студенти от българските висши училища и създаване на партньорски взаимоотношения между висшите училища и работодателите.
В този проект, в качеството си на работодател, могат да участват стопански и нестопански организации, търговски дружества, обучителни организации, работодателски организации и други юридически лица със стопанска или нестопанска цел, регистрирани по българското законодателство.
Практиката на студентите се осъществява в рамките на 240 астрономически часа. Работодателят няма финансови ангажименти към практиканта, но има задължение да определи „ментор”, който да наставлява работата на студента/тите по време на практическото обучение. Проектът предвижда възнаграждение за менторите по 189.30 лв. (вкл. дължимите осигурителни вноски от работодател) за всеки наставляван практикант.
Работодателите, които имат желание да се включат в проекта, следва да се регистрират в електронната платформа на адрес: https://praktiki.mon.bg/ , където могат да намерят пълна информация за проекта.
БТПП счита, че включването на работодателите в посочения проект е възможност да проверят предварително знанията и уменията на евентуалните си бъдещи служители. Резултатите от предишните два проекта за студентски практики показват, че участието в практическо обучение е от голяма полза за всички страни, участници в процеса – работодатели, студенти и висши училища.