Приходите от Дунав мост 2 ще бъдат разпределяни пропорционално на направените инвестиции и по-голяма част от тях ще отиват за България. Това стана ясно по време на подписването на Споразумението между министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията в оставка Ивайло Московски и Септимиу Бозашу, държавен секретар на Министерството на транспорта на Румъния за създаване на съвместна търговска структура-оператор на новия комбиниран (пътен и железопътен) мост над река Дунав. Точният размер на приноса на всяка от страните за изграждането на обекта ще бъдат окончателно определени след приключването на строителните работи и въвеждането в експлоатация на съоръжението.
Очаква се първото заседание на българо-румънското дружество за управление на Дунав мост 2 ще се състои на 12 март, когато най-вероятно ще бъде решена и датата за неговото откриване.
Такси ще бъдат събирани само за пътните превозни средства, като самият пункт ще бъде разположен на румънския бряг. Точният размер на таксите за преминаване през моста ще бъде уточнен след допълнителни консултации. Данък добавена стойност ще бъде начисляван съгласно румънското законодателство когато трафикът е в посока Румъния – България и по българското, когато е в посока България – Румъния.
Операторът на моста ще образува фонд „Рехабилитация”, в който ще се отделя 10% от печалбата на дружеството. Средствата на фонда ще могат да се използват само за дейности по реконструкция на пътя и рехабилитация на мостовото съоръжение.
Двете страни се споразумяха операторът да бъде учреден под формата на акционерно дружество със седалище в град Видин. При учредяване на дружеството всяка от двете държави ще придобие акции, съставляващи 50 на сто от общия брой акции. Акционерното дружество да бъде с двустепенна система на управление с 4-членен надзорен съвет и 3-членен управителен съвет, като в надзорния съвет двете страни да са представени от еднакъв брой членове.