Назад

Ограничения при преминаване на товарни транспортни средства през митническата граница на Р Беларус


По информация на Агенция „Митници“ в раздела новости на Министерството на транспорта на Република Беларус е публикувано съобщение, че от 00 часа на 16.04.2022 г се въвежда забрана за преминаване на митническата граница на Евразийския икономически съюз в Беларус на автотранспортни средства – автомобили и влекачи, регистрирани в Европейския съюз. Допуска се преминаване през определени пунктове за преминаване до специалните места за осъществяване на товарно-разтоварни операции или смяна на прицепите. За транспортните средства, регистрирани в ЕС, влезли на територията на Беларус до 16.04.2022 г. ограничението не се прилага до 23.04.2022 г. Държавният митнически комитет ще определя по съгласуване с министерството на транспорта пунктовете за пропуск и разтоварване.

Съобщението е достъпно на следния линк: https://mintrans.gov.by/ru/news-ru/view/o-prinjatii-otvetnyx-mer-v-otnoshenii-transportnyx-sredstv-zaregistrirovannyx-v-gosudarstvax-chlenax-es-4294-2022

На сайта на Държавния митнически комитет на Република Беларус (ГТК) е публикуван списък от 14 пункта за претоварване и съответните гранични пунктове за преминаване: 
https://gtk.gov.by/news/vnimaniyu-perevozchikov-zaregistrirovannykh-v-evropeyskom-soyuze-3/

Мярката е обявена като отговор на въведените от ЕС ограничения за транспортните средства от Беларус и Русия. Транспортирането на товарите е възможно след претоварване на беларуска територия или натоварването им от съответния пункт, указан на сайта на ГТК. 

През последния месец се наблюдава практика българските транспортни средства, превозващи стоки от Турция за страни от ЕАИС, да бъдат подлагани на 100% физически контрол от митническите власти на Република Беларус, което е в техните правомощия и се прилага независимо дали стоките се транспортират в съответствие с Конвенцията СМR или с Конвенцията TIR. При откриване на различия между заявените и наличните стоки се оформят протоколи за административни нарушения или се завеждат наказателни дела. При всички случаи, пред беларуските власти отговорност носят и превозвачът и шофьорите на транспортното средство. В случай на административно нарушение се налагат глоби и на превозвача, и на шофьорите. Глобите са с размер до 30% от стойността на различието. В случай на тежки нарушения и контрабанда е възможна конфискация на транспортното средство след наказателно дело и по решение на съда. Процедурите се провеждат изключително в съответствие с Митническия, с Гражданско процесуалния и с Административно процесуалния кодекси на Република Беларус. Практиката показва задържане на транспорта от пет до двадесет работни дни. При планиране на своята дейност Агенция "Митници" препоръчва на българските компании да имат предвид възможните забави и разходи.

Българските превозвачи и спедитори следва да спазват  стриктно процедурите по оформяне на документите при приемане на товара, и да инструктират водачите за правата и задълженията им по време на митническите процедури. Също така следва да изискват от страна на водачите първичен контрол при приемането на стоките за съответствие с документите, да проучват по възможност товародателите и получателите, както и да имат информация и контактни телефони на представителите на товародателите и получателите на територията на Беларус. Също така Агенция "Митници" препоръчва да се подготвят възможни контакти със специализирани кантори и адвокати по митнически въпроси на територията на Беларус.