На 25 май 2012 г. ЕС започна процедура по обжалване на ограниченията на Аржентина за внос пред Световната търговска организация (СТО) в Женева. Според процедурите за разрешаване на спорове на СТО ЕС първо изисква консултации с Аржентина в опит да бъдат отменени тези мерки, които имат неблагоприятно въздействие върху търговията и инвестициите на ЕС. Ограничителните мерки включват режима на Аржентина за издаване на разрешения и най-вече процедурите за получаване на разрешение за внос, както и задължението на дружествата да изравняват вноса и износа си. Това е първата стъпка в системата за разрешаване на спорове на СТО. Ако в срок от 60 дни не бъде намерено решение, тогава ЕС може да изиска свикването на комисия на СТО, която да се произнесе по законосъобразността на действията на Аржентина.
ЕС има сериозни опасения по отношение на мерките на Аржентина за внос, които са в противоречие с правилата на СТО за прозрачна, свободна и справедлива система за търговия. Те включват:
Тези ограничения, които бяха въведени през 2011 г., засегнаха износ на стойност от около 500 милиона евро през годината. От 2012 г., когато приложното поле на мерките беше разширено и включи всички продукти, стойността на потенциално засегнатата търговия на целия износ на ЕС за Аржентина скочи на 8,3 милиарда евро през 2011 г. Дългосрочното въздействие на неблагоприятните условия за търговия и инвестиции е значително по-сериозно.
ЕС, наред с други основни световни търговски партньори, многократно е повдигал въпроса пред Аржентина през последните няколко години, но напразно.
Факти и цифри за търговията
Търговия със стоки (пряко повлияна от ограничителните мерки и отнасяща се по същество към този спор)
Вносът в ЕС от Аржентина се състои предимно от селскостопански продукти (храни и добитък, 53 %), химикали (16 %) и суровини (14 %), докато ЕС изнася за Аржентина основно готови продукти като машини и транспортно оборудване (50 %), като например коли и авточасти (50 %), и химикали (20 %).
Търговия с услуги
Обхватът на ограничителните мерки се разпростира върху все повече сектори; ето защо ЕС също така следи отблизо сектора на услугите и прави оценка на степента, до която той е засегнат.
Какви са следващите стъпки в процедурите за уреждане на спорове на СТО
С искането за консултация официално се дава начало на спор съгласно споразумението за уреждане на спорове на СТО. С тези консултации на ЕС и Аржентина се дава възможност въпросът да бъде обсъден и да се намери удовлетворително решение, без да се стига до съдебна процедура.
Ако след консултациите не се стигне до удовлетворително решение в срок от 60 дни, ЕС може да изиска свикването на комисия на СТО, която да се произнесе по законосъобразността на мерките на Аржентина.
За повече информация: On EU trade relations with Argentina