МЕЖДУНАРОДНА ТЪРГОВИЯ, ПАЗАРИ
Сертифициране на български производители и продукти за пазара на Митническия съюз (РФ, Беларус и Казахстан)
По данни на Научно-технически център за сертификации и експертизи „НТЦ Сертэк“, Санкт Петербург, от 1 юли 2012 г. са в сила 5 нови технически регламента (ТР) за Митническия съюз – Руска федерация, Беларус и Казахстан (МС), а именно:
-
ТР ТС 005/2011 – за безопасността на опаковките.
-
ТР ТС 007/2011 - за безопасността на детски и юношески стоки
-
ТР ТС 008/2011 – за безопасността на детските играчки;
-
ТР ТС 009/2011 – за безопасността на парфюмерийно-козметичната продукция;
-
ТР ТС 017/2011 - за безопасността на продуктите на леката промишленост (облекло, обувки, кожена галантерия и др.);
Текстовете на техническите регламенти и пояснения към тях са публикувани на Интернет сайта на „ЕврАзЭС“ – Евразийското икономическо съобщество http://www.evrazes.com/about/comission/comission/view/18#7
Останалите регламенти (за безопасността на храните, млякото и млечните изделия, селскостопански продукти, машини и оборудване, растителни мазнини и т.н.), част от които все още са в процес на доразработка, се очаква да влизат поетапно в сила през 2013 г. До тяхното влизане в действие продължават да се прилагат старите ГОСТ-Р или федералните технически регламенти.
Според НТЦ Сертэк правната материя е не само обемна, но и доста усложнена, и самите експерти се губят в нея. Принципът е да се върви от задължителна сертификация към „доброволна“ (каквато е преобладаващата практика в ЕС), посредством все по-пълното използване на системата „ДС - декларация за съответствие (на техническите регламенти)“, с което отговорността да се поема от деклариращия субект, а не от сертифициращия орган.
Руските експерти от НТЦ Сертэк предоставиха следната информация по браншове:
Сертифициране на козметично-парфюмерийните продукти
-
От февруари 2009 г. сертификатите за съответствие по ГОСТ-Р за козметично-парфюмерийните продукти отпадат и са заменени с декларации за съответствие. Декларациите за съответствие се извършват само от фирмите резиденти, т.е. от руските вносители.
-
С влезлия в сила от 1 юли 2012 ТР ТС 009/2011 се запазва принципа резидентът да прави декларирането.
-
Лабораторните изпитания се правят по всяко наименование на продукта (по код ТНВЭД – за удобство може да се ползва следният регистър: http://issa.ru/tnvd/ или http://www.tks.ru/db/tnved/tree/)
-
Козметичните продукти са разделени на две групи: продукти за задължително деклариране и продукти за задължителна държавна регистрация в органите на Роспотребнадзор. Вторите са изчерпателно изброени в Приложение №12 към ТР ТС 009/2011.
-
Времето за обработка на документите е 2 дни за обработка в ТКЦ Сертэк, плюс още около 10 дни за изпитания на продуктите в лабораторията; обикновено се искат от 3 до 6 образци от артикул.
Сертифициране на облекло, обувки, текстил, кожена галантерия, детски играчки
-
Двата технически регламента - ТР ТС 007/2011 и ТР ТС 017/2011, влезли в сила от 1 юли 2012 г., конкретно касаят темата облекло, обувки, текстил, кожена галантерия, детски играчки;
-
При дрехите за възрастни – протокол от Роспотребнадзор за биологическа безопасност и протокол за потребителска безопасност;
-
Работи се и по двете системи – сертификат за съответствие (за производителя) и декларация за съответствие (за руската фирма), като изборът между тях се прави от декларатора.
-
При сертифициране на производителя посещение на място не е задължително. Искат се документи, даващи възможност за анализ на производството. Напр. ISO сертификати, търговски каталози (вкл. в електронен вид), мостри, фотографии и пр.
-
Когато се вземат конкретни модели за лабораторно изпитание, е добре да се прилагат отделно и парчета от използваните материали (платове, хастар, копчета), за да се избегне физическото разрушаване на мострата (подлежи на връщане след приключване на лабораторното изпитание).
-
Доставката на мострите не е възможно по куриерски или пощенски път. Препоръчват това да става по частни канали.
-
В ценово отношение сертификатът струва около 1.5 пъти по-скъпо, но прави производителя независим от руския си партньор; цените са около 5500 руб. за една позиция за сертифициране на производителя и около 3500 руб. за една позиция при деклариране на съответствието по ТР.
Сертифициране на храните и виното
-
Все още се работи по технически регламенти на РФ (новите ТР на МС ще влязат в сила през 2013).
-
Декларация или сертификат – избира се от декларатора. (Системата на задължителната сертификация е въведена през 1992 г, със закона „За защита правата на потребителите”. Към него е публикуван разработен от Госстандарт списък на продуктите, които подлежат на задължителна сертификация. Системата на деклариране на съответствие (ДС) е въведена с правителствено постановление № 766/ 07.07.1999 г., но има изключения, напр. за сиренето, където изрично е посочена задължителна сертификация.
-
Консерви се оформят със сертификат за съответствие по ГОСТ-Р (по старата система).
-
Вино: с ДС – декларация за съответствие или сертификация, избира сам деклараторът. При ДС се следи само наличието на тежки метали, при сертификация – всички показатели.
-
При продукти, които за първи път влизат на територията на РФ, се издава документ за държавна регистрация.
-
Хигиенните сертификати (санитарно-епидемиологични заключения) не са отменени. Експертизата се прави от Санэпиднадзор.
Пояснения:
Държавната регистрация на продукти се осъществява на основание чл. 43 от Федерален закон на Руската федерация (ФЗ РФ) от 30.03.1999 N 52-ФЗ "За санитарно-епидемиологичното благополучие на населението", чл. 10 на ФЗ РФ от 02.01.2000 №29-ФЗ "За качеството и безопасността на хранителните продукти", постановления на правителството на РФ от 21.12.2000 №988 "О государственной регистрации новых пищевых продуктов, материалов и изделий", от 04.04. 2001 г. №262 "О государственной регистрации отдельных видов продукции, представляющих потенциальную опасность для человека, а также отдельных видов продукции, впервые ввозимых на территорию Российской Федерации" и други нормативни актове.
Списък на продуктите, подлежащи на държавна регистрация:
http://www.testcompact.ru/docs/edinyj%20perechen%20tovarov,%20podlezhaschikh%20gos%20registratsii.pdf
За това, в кои случаи се прилага задължителна сертификация, а в кои – декларация за съответствие, е необходимо запознаване с Постановление на правителството на РФ от 1.12.2009 №982 "Об утверждении единого перечня продукции, подлежащей обязательной сертификации, и единого перечня продукции, подтверждение соответствия которой осуществляется в форме принятия декларации о соответствии". Ако дадена продукция е в списъка за задължителна сертификация, това означава, че е необходимо издаването на сертификат за съответствие. Ако продукцията е в списъка за задължително деклариране, в такъв случай се оформя ДС - декларация за съответствие (виж http://www.tks.ru/news/law/2009/12/15/0005 )
НТЦ Сертэк е декларирала пред ръководителя на СТИВ Санкт Петербург Красимир Лозанов готовност да отговаря на конкретни запитвания от страна на български фирми по въпроси от неговата компетенция. Лица за контакти за някои браншове:
-
Елена Борисовна Деребичева – експерт по сертифициране на облекло, обувки, текстил, кожена галантерия, детски играчки, Тел. +7 812 571 5038, 571 1909, +7 911 941 3585, derlen@mail.ru
-
Елена Владимировна Вторыгина – експерт по въпросите на виното, Тел. +7 812 454 0290, +7 921 745 2798, vev5@mail.ru
-
Екатерина Алексеевна Минина – експерт по сертифициране и експертиза на козметично-парфюмерийна продукция и битова химия, Тел. +7 812 454 0290, +7 821 974 5003, minina-ea@mail.ru , minina2008@ya.ru
-
Тамара Петровна Бочкарева, к.хим.н, експерт по сертифициране на козметично-парфюмерийна продукция, средства за защита на зъбите и венците (зъбни пасти и гелове, тоници, зъбни четки и пр.), Тел. +7 812 454 0290, +7 901 974 5003, tamarabochkareva@ya.ru
Източник: Информация от Красимир Лозанов, Ръководител СТИВ Санкт Петербург