Global Trade Helpdesk (GTH) е инициатива на няколко агенции, ръководена съвместно от ITC, UNCTAD и WTO, която има за цел да опрости пазарните проучвания за компаниите и по-специално за микро, малките и средните предприятия, чрез интегриране на търговска и бизнес информация в единен онлайн портал. Инициативата надгражда съществуващите услуги на ITC, UNCTAD и WTO, както и на партньорски организации, включително FAO, IADB, AFDB, WCO и WB, с цел предоставяне на интегрирано решение - богатство от информация за глобалната търговия на предприемачите по целия свят. Използвайки GTH, фирмите могат да сравняват търсенето на своите продукти в различните пазари, да проучват тарифи и други условия за достъп до пазара, да получават подробности за купувачите, да се ориентират в процесите на вътрешен експорт и да намерят бизнес партньори.
Достъпът до търговска и пазарна информация са от изключително значение за успеха на износа. Микро, малките и средните предприятия обаче често нямат ресурси и умения за придобиване и обработка на информация, свързана с търговията. Това ги поставя в неизгодно положение и им пречи да проучат възможностите за търговия.
Според ITC’s проучвания на 28 000 предприятия в 56 държави (2010-2017), “липса на достъп до информация” и “въпроси за прозрачност на информацията” бяха отчетени като ключови пречки от почти половината от анкетираните фирми. Освен това анализът показа, че колкото по-малка е компанията, толкова по-големи са предизвикателствата при достъпа и използването на съответната търговска и пазарна информация. За справяне с тези разпространени информационни асиметрии, затрудняващи конкурентоспособността на МСП, Global Trade Helpdesk обединява важна информация от различни агенции в удобен за потребителя формат, за да подобри достъпа до информация за МСП и да се осигури достъп до основни ресурси, които могат да им дадат възможност да станат активни износители. Global Trade Helpdesk ще съсредоточи усилията си за подобряване на достъпа до ключова пазарна информация:
Trade Map е онлайн приложение за анализ на световните търговски потоци, базирано на една от най-големите бази данни за търговски потоци в света. Представя показатели за ефективността на износа, международното търсене, алтернативните пазари и ролята на конкурентите за продуктовата перспектива. Търговската карта обхваща 220 държави и територии и 5300 продукта от Хармонизираната система. Месечните, тримесечните и годишните търговски потоци са достъпни от най-агрегираното ниво.
Търговската карта предоставя - под формата на таблици, графики и карти - показатели за ефективността на износа, международното търсене, алтернативните пазари и конкурентните пазари, както и директория на компаниите - вносители и износители.
Информацията е достъпна на английски, френски, испански и арабски език ТУК.