Брой 202 (207), 17-10-2012
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

МЕЖДУНАРОДНА ТЪРГОВИЯ, ПАЗАРИ

Внос на алкохолни напитки, произведения на изкуството и защитени видове в Йордания


  1. АЛКОХОЛНИ НАПИТКИ

Продажбата на алкохол в Йордания е разрешена в лицензирани за целта заведения. Консумацията на алкохолни напитки е разрешена в домашни условия и в определените за целта заведения.

Вносът в Йордания на алкохолни напитки е разрешен и съгласно Закона за данъците и Общия списък на митническите тарифи вносът се облага, както следва:

- Бира – единна митническа такса от 200%. В съответствие със Споразумението за свободна търговия между ЕС и Йордания, наричано още „EURO ONE“ бирата с европейски произход, внесена от ЕС, се облага с различна такса, а именно – 2.700 й. д. (два йордански динара и 700 филса) на всеки литър/внос. И в двата случая още на митницата внесените количества се облагат с т. нар. „специален данък“ от 2 (два) йорд. динара на всеки литър/внос и ДДС (VAT) от 16%.

- Уиски – единна митническа такса от 180%. Няма отделна ставка за Споразумението „EURO ONE”. Внесените количества се облагат и с т. нар. „специален данък“ от 3.500 (три йорд. динара и 500 филса) на всеки литър/внос, и ДДС (VAT) от 16%.

- Вино – единна митническа  такса от  4.150 (четири йорд. динара и 150 филса) на всеки литър/внос. Внесените количества се облагат и с т. нар. „специален данък“ от 3.500 (три йорд. динара и 500 филса) на всеки литър/внос и ДДС (VAT) от 16%.

- ечемичена напитка – единна митническа такса от 30%, и ДДС (VAT) от 16%.

- останалите алкохолни напитки – единна митническа такса от 200%, „специален данък“ от 3.500 (три йорд. динара и 500 филса) на всеки литър/внос, и ДДС (VAT) от 16%.

Може да се счита, че внасяните напитки до 1 л. за лична консумация, обичайно не биват облагани с  данъци и такси.

  1. ПРОИЗВЕДЕНИЯТА НА ИЗКУСТВОТО се оценяват като такива от специализирани структури при Министерството на културата и Министерство на туризма и антиките

- За антично произведение на изкуството се счита онова, което е създадено преди повече от 100 години и неговият ИЗНОС е възможен само след получаване на специално разрешение от Министерство на туризма и антиките.

- Съвременните произведения на изкуството се радват на относително либерален режим, като тяхната оценка и разрешение за износ са от компетенцията на Министерството на културата. Може да се счита, че износът (и вносът) на съвременни предмети на изкуството, които не са оценени като национално достояние, може да става сравнително свободно, като е необходимо да се съхраняват и представят  при поискване документите за произход, покупка и евентуално получените разрешителни. Златните и сребърни накити за лично ползване, които не са в търговски количества и са легално закупени на йорданския пазар, са освободени от митнически сборове за ИЗНОС.

Таксата за внос в Йордания на произведения на изкуството варира между 25% и 30%.

  1. ЗАЩИТЕНИ РАСТИТЕЛНИ И БИОЛОГИЧНИ ВИДОВЕ

Йордания е страна по  Конвенцията  за международна  търговия със заплашени (от изчезване) видове от дивата фауна и флора „CITIES“ от 1979 г.

В съответствие с Конвенцията „CITIES“ Вносът, износът и транзитирането на такива видове и техните  продукти е забранен. В Йордания тези видове са под контрола на Кралското научно дружество за защита на природата и Министерството на земеделието. Разрешенията за ВНОС или ИЗНОС  имат специален характер (и се предоставят по изключение) от КНДЗП и МЗ.

За всеки отделен случай на внос и износ на екземпляри от защитени живи растителни и биологични видове се иска специално разрешение.

СТИВ-Йордания има готовност за уточняване размера на митническите такси, данъци и други сборове при всяка конкретно постъпила заявка за внос или износ на такива видове.

Информацията е от СТИВ-Аман

НОВИНИ ОТ БТПП
Среща с Индийската конфедерация на индустриалците в Делхи
Към Конфедерацията наскоро е създаден Регионален комитет за сътрудничество с Централна Европа Още
Действащи и пилотни проекти на GS1 представят на форума в Букурещ
Сред тях е и проектът Logger for Staff, в който участва и екипът на GS1 България Още
Новорегистрирани търговски представителства на чуждестранни лица
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
Оферти за бизнес партньорство от EEN
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Унгарски икoномически форум в София
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Актуализирано е ръководство по процедура „Подкрепа за внедряване в производство на иновативни продукти, процеси и предоставяне на иновативни услуги”
СЕЛСКО СТОПАНСТВО
Правителството увеличи националните доплащания към земеделските производители
МЕЖДУНАРОДНА ТЪРГОВИЯ, ПАЗАРИ
Внос на алкохолни напитки, произведения на изкуството и защитени видове в Йордания
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Ново предложение на ЕК за минимизиране на влиянието на производството на биогорива върху климата
Идеята е да се насърчи разработването на алтернативни биогорива от нехранителни изходни суровини Още