Брой 117 (2123), 22-06-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ТРУД И ЗАЕТОСТ

Туристическите общини бележат най-голям ръст на безработицата в хода на кризата дотук

Автор: Адриан Николов, Институт за пазарна икономика

Статията е част от поредицата на ИПИ по инициативата „265 истории за икономика

Влиянието на икономическата криза върху пазара на труда през последните няколко месеца далеч не е еднакво в различните части на страната. Това личи дори в областните данни на Агенция по заетостта, като регионите с поначало по-слаба динамика на трудовия пазар са сред по-малко засегнатите. Казано с други думи, общините в застой си останаха в такъв и през кризата, а тези, които са с динамични  и бълбукащи трудови пазари, реагираха отчетливо.

Месечните данни на АЗ обаче ни позволяват да слезем на по-ниското ниво и да разгледаме равнищата на безработица и тяхното изменение в хода на кризата и на общинско ниво.

| ИНТЕРАКТИВНА ВЕРСИЯ НА КАРТАТА |

Към края на месец май само община Ружинци е с коефициент на безработица над 50%, но с над 40% са други осем, всичките с трайно ниска икономическа активност. Очаквано, най-ниското равнище на безработица е в столицата – 4,4%, но се наблюдава и значителен ръст през последните месеци. Сходно ниски – по 4,5% са равнищата в Божурище и Челопеч, а в индустриалната община Сопот - 5,2%. В други водещи икономически центрове коефициентът на безработица за май достига и по-високи нива – 5,9% в Пловдив, 5,8% във Варна и 6,7% в Бургас. В по-големите икономически центрове които привличат значителна трудова миграция е възможно обаче данните на АЗ да подценяват реалното състояние на пазара на труда, в случаи когато новата безработица се регистрира в общините, където пътуващите работници живеят, а не в тези, в които доскоро са работели.

Откъм абсолютния брой регистрирани безработни, очаквано, водещи са най-големите общини. Към края на май от общо 295 хиляди търсещи работа на Столична община се падат 29,3 хиляди души, по 10 хиляди са във Варна и Пловдив, 7 хиляди в Бургас, почти 6 хиляди -  в Русе. От обратната страна е Челопеч, с едва 29 безработни. Прави впечатление, че малките общини със силна минна индустрия – Челопеч, Чавдар, Лъки, Мирково – често са сред тези с много малък брой безработни, което се обуславя с лекото отражение на кризата върху този отрасъл.

По-интересна е обаче динамиката в хода на кризата. Значителният пик в ръста на новорегистраните безработни беше в средата на месец април, а към края на май дори повече хора постъпваха на работа, отколкото се регистрираха в бюрата по труда. По тази причина имаме основания да смятаме, че изменението в равнищата на безработицата в периода между края на февруари и края на май са достатъчно показателни за тежестта на удара върху местните трудови пазари.

 

| ИНТЕРАКТИВНА ВЕРСИЯ НА КАРТАТА |

Значителна негативна динамика на коефициента на безработица се наблюдава най-вече в общини, чиято икономика до голяма степен зависи от туристическия отрасъл. Между февруари и май най-големият ръст на безработицата – цели 13,1 процентни пункта е в Банско, следван от Разлог, с 12,5 пр.п. По-слаб, но все пак значителен е ударът върху Хисаря (9,1 пр.п.), Велинград и Павел Баня (6,6 пр.п.), както и Сандански (6,5 пр.п.). Тази динамика е до голяма степен обяснима, тъй като забраните за пътуване и затварянето на заведенията практически блокираха основната дейност в тези общини и съответно прекъснаха източниците на приходи на местния бизнес. Най-тежко ударената община Банско беше и в условия на тотална карантина в края на март. Част от тази динамика обаче може да се отдаде и на края на зимния туристически сезон, което също свива дейността на много хотели и ресторанти в тези общини. Обратно, има 52 общини, в които ръстът на безработицата между февруари и май е под 1 пр.п., а в 28 от тях дори има спад, но повечето от тях са с ниска икономическа активност и много висока безработица преди началото на кризисния период. Въпреки големия скок в абсолютно изражение, ръстът на безработицата в София е едва с 2,6 пр.п., във Варна – с 3 пр.п., в Пловдив  - с 3,1 пр.п.

Динамиката на пазара на труда в туристическите общини до голяма степен предвещава ефекта от очаквания слаб туристически сезон по морето. Особено в бургаска област има струпване на общини, в които повече от половината заетост се формира от туристическия бранш, а вероятността тази година хотелите и ресторантите да наемат сходен брой хора в сезона като миналата е нулева, което неминуемо ще тласне много повече хора към бюрата по труда. Другият значителен риск за местните икономики (най-вече доминираните от индустриална дейност) би дошъл след изтичането на мерките за задържане на заетостта в случай, че дотогава търсенето на местната продукция не се възстанови до предкризисните си нива, което изглежда малко вероятно. Към момента се обсъжда удължаването на мярката 60/40, но все още няма конкретно решение. Тук илюстрирахме първия трус на локалните трудови пазари, но следващите няколко месеца ще ни донесат и други.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Благотворителна кампания в помощ на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“
Председателят на БТПП връчи награда в категория „Бизнес строителство“ на КАТРА ГРУП Още
Представяне на онлайн програма за обучения и съвети в подкрепа на МСП
30 юни 2020 г., 15 часа Още
KontrolON - инструмент за дистанционно наблюдение на производствени предприятия и оптимизация на разходите
Италианска компания предлага 3-месечен безплатен тестови период на инструмента Още
БГ Баркод: българско месо и месни продукти
„Мони Мес“ ЕООД - с най-много въведени продукти за седмицата 8-12 юни Още
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
Уебинар: Ускорен растеж - 25 юни, 14 часа
Покана от Българската асоциация на управленските консултантски организации Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
НАП напомня на 3700 търговци за необичайно високи касови наличности
Приканва дружествата да прегледат счетоводните си записи и да направят доброволни корекции Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Туристическите общини бележат най-голям ръст на безработицата в хода на кризата дотук
Автор: Адриан Николов, Институт за пазарна икономика Още
АНАЛИЗИ, ПРОУЧВАНИЯ
Наръчник „Управление на веригите за доставки: Насоки за превенция на трафика на хора с цел трудова експлоатация“
Преглед на рисковете за бизнеса, както и успешните практики за преодоляването им Още
СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА
МТСП публикува обучителни видео материали за вписване на социални предприятия
ИНФОРМАЦИЯ ОТ ДИПЛОМАТИЧЕСКИТЕ МИСИИ
Списък на виетнамски фирми, които имат лиценз за износ на работна ръка в чужбина
За ползване от български работодатели, които търсят работна ръка от Виетнам Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
ИАНМСП организира националното участие в най-голямото изложение в света за хранително-вкусовата промишленост SIAL Paris