УНСС и вестник „Стандарт“ обявиха началото на съвместен проект: „Чудесата на България - дигитални маршрути“.
Домакини на събитието, в аула „Максима“ на университета, бяха ректорът проф. д-р Димитър Димитров и Славка Бозукова, главен редактор на в. „Стандарт“. Присъстваха министърът на туризма доц. д-р Стела Балтова, Н.В. цар Симеон Втори, посланици, кметове, представители на туристическия бранш, директори на културни институции.
Проектът „Чудесата на България – дигитални маршрути“ ще надгради и дигитализира кампанията на в. „Стандарт“. Предвижда се изработването на интерактивна карта, която ще бъде качена в информационния облак. Тя ще включи наличната информация за Чудесата на България, съдържаща туристически обекти и маршрути, а също така и нематериалното ни културно наследство, особено това, което вече е защитено от ЮНЕСКО. Еврокомисарят по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел приветства инициативата в специално обръщение.
Мащабният проект ще се реализира с участието на научния и студентски потенциал на УНСС, заедно с участниците и партньорите в кампанията „Чудесата на България“ – археолози, музейни работници, архитекти, кметове, туристически бранш, журналисти.
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров официално откри събитието: „Имам честта да ви представя един нов проект, в който ще бъде включен целият интелектуален и творчески потенциал на нашия университет. Проектът дава възможност на едно място да бъде събрана цялата налична информация, съпътстваща туристическите обекти, инфраструктура, инвестиционни възможности, общинска администрация и др.“ Ректорът отбеляза, че дигитализирането на информацията ще помогне за популяризиране на обектите, особено сред младите хора, ще увеличи броя на туристите във вътрешността на страната, което е част от дългосрочната Национална стратегия за представяне на България като туристическа страна за 4 сезона.
Проф. Димитров изтъкна, че съпътстващата инфраструктура и бизнес ще станат видими през призмата на културния туризъм. Това ще доведе до ускорено развитие на изоставащите региони и намаляване на демографската криза – една от основните цели на Националния план за възстановяване и устойчивост. Разработената по проекта интерактивна карта ще бъде качена в информационния облак, като част от новата програма на Европейската комисия за дигитализиране на културното наследство, допълни още проф. Димитров.
За Славка Бозукова, главен редактор на в. „Стандарт“ и създател на кампанията, „този проект е среща между „Чудесата на България“ в миналото заедно с най-големите чудеса на страната ни в днешно време – младите хора, които с тяхната енергия и креативност могат да пренесат културно-историческото наследство в бъдещето“. Славка Бозукова подчерта, че ако досега целта е била възстановяване и социализация на обектите от това наследство, то сега е нужна тяхната цифровизация и дигитализация. Тя наблегна на факта, че идеята не е да бъде просто създаден туристически портал или поредния афиш за младите хора, а нещо по-голямо, което и да възпитава в заветите, които са ни оставили нашите предци, както и да обединява.
Като специален посланик на Световната организация по туризъм и човек, който винаги е работил за добрия имидж на страната ни, Н.В. Симеон Втори изказа пълна подкрепа за този „знаменателен и с потенциал проект“. „Аз съм човек, живял по неволя почти цял живот в чужбина. Винаги съм наблюдавал и сравнявал. Участвал съм в различни световни туристически форуми и съм наясно с огромните възможности на туризма. Тази сфера е много значимо перо, но трябва да се съхранява и да се работи постоянно. На световната туристическа карта трябва да присъстваме с всички уникални дадености на страната ни. Длъжни сме да се мобилизираме и да покажем този потенциал на света“, отправи своето послание Цар Симеон Втори.