Пандемията от COVID-19 създаде редица негативни последици върху икономиката на България и света. Тя не само оказа сериозно негативно въздействие върху свободното движение на хора, но и пряко рефлектира върху туристическия сектор, който у нас бележеше трайни позитивни тенденции през предходните години. За съжаление, през 2020 г. общият брой туристически посещения на чужденци в България е намалял със 71,1%, показват данни на НСИ. България е посетена от близо 2,7 млн.туристи, а през 2019 г. размерът им е драстично по-висок - 9,3 млн. души, или отчитаме спад от над 6,6 млн. чуждестранни туристи.
Брой чуждестранни туристи в България (милиони)
Източник: НСИ
Разместване има в националността на туристите по отношение на водещите страни. Румъния запазва първото място, но отчитаме спад от над 50% спрямо 2019 г. по брой туристи, избрали страната ни. Следващите страни с най-голям брой туристи през 2020г . са от съседните държави на България – Турция (332 хил.), Гърция (271 хил.), Сърбия (235 хил.) и Македония (169 хил.).
Най-голям спад на туристите в първите 15 страни отчитаме през 2020г. по отношение на Русия – над 90%, при нива от едва 43 хил. души спрямо над 450 хил. през 2019 г. и над 510 хил през 2018 г. Следват Молдова – 86%, Франция - 83% , Германия – 82%. Най-малък е спадът (- 43%) при туристическите посещения от Сърбия.
През 2020г. затрудненото движение на българските туристи извън пределите на страната стимулира вътрешното търсене. От своя страна движението с изискване за PCR-тестове за влизане в Гърция, например, костваше немалко допълнителни разходи за туристите от България и голяма част от тях се насочиха към местата за отдих в страната.
БТПП смята, че е необходимо мерките и действията по отношение на посещенията на чуждестранните туристи у нас да са предвидими, за да може в текущата ситуация на намаляване на заболеваемостта на населението и на повишаване на ваксинирането му, да може да се създаде възможност за едно по-добро функциониране и планиране на туристическия сектор у нас.
Любомир Левичаров,
Отдел „Икономически анализи и политика“, БТПП