Доказването на придобити знания и умения извън формалното образование - например на работното място или у дома, каквато възможност дава новият училищен закон, ще става срещу 40 лева. Това предвижда проектопостановление на МС за одобряване на тарифа за таксите, събирани от просветното министерство за дейности в средното образование, което ще се гледа от кабинета. С него МОН въвежда 8 нови такси с размер от 10 до 540 лв., като заедно с това повишава и "цените" на редица други дейности.
Проектът на МОН отлежава вече пети месец - той бе качен за обществено обсъждане още през април, преди третото правителство на Борисов да вземе курс към намаляване на административната тежест. В случая част от новите такси се налагат заради промени в училищния закон, с които се въвеждат нови услуги. Една от тях например е за т.нар. "валидиране" на знания и умения, придобити в неформалното образование - нещо, което досега не бе възможно. Процедурата ще се провежда в училищата, които ще организират изпити за проверка на придобитите умения - вкъщи, на работното място, след посещение на дадени курсове и др., като за целта ще издават нужните документи. За провеждане на изпит за валидиране на подобни компетентности ще се събира такса от 30 лв. (за един учебен предмет). За издаване на съответното удостоверение пък ще се плаща 10 лв., т.е. цялата процедура ще струва на човек 40 лв. Удостоверенията за валидиране на компетентности ще са различни видове - по учебен предмет за един или няколко часа, по учебен предмет, невключен в дипломата за средно образование, за клас от началната или от основната степен на образование, както и за професионална квалификация.
Друга нова такса е свързана с ежегодната квалификация на учителите, която вече е задължителна и трябва да се провежда само от регистрирани обучителни организации. За да разгледа заявление за одобряване на програма за повишаване квалификацията на педагозите, МОН ще иска 10 лв. Самата оценка на програмата ще струва 300 лв., а за оценка на одобрена вече програма с направена промяна в списъка на обучителите ще се плащат 50 лв.
Тарифите на други 6 вида такси пък се увеличават с мотива, че не са променяни от години и са съобразени с разходите за съответните дейности - необходимото време, преподаватели и ресурси. Най-много - с 50%, поскъпва таксата за разглеждане на заявление за откриване на частна детска градина или училище - от 100 на 150 лв. За проверка дали документите съответстват на нормативните изисквания, за експертна оценка и за издаване на всички становища, разрешения и решения за откриване на частно начално, основно, средно училище, гимназия или профилирана гимназия ще се събират 260 лева вместо досегашните 200 лв. Разкриването на частни професионална гимназия, спортно училище, училище по културата или по изкуствата, включително и за новия тип обединени училища, ще струва 375 лева. За издаване на удостоверение за вписване на частна забавачка или частно школо или за вписване на промяна за тях вече ще се събират не 30 лв., а 50 лв.
Признаването на документ за завършен етап на училищно обучение, издаден от училища на чужди държави, вече ще струва 15 лв. повече, или 25 лв. За признаване на документ за завършена степен на образование и професионална квалификация, издаден в чужбина, и за издаване на удостоверение пък ще се събират 35 лв., а не 25 лв., както досега.