Към края на февруари 2013 г. са инсталирани 788 ПОС-терминали в различни държавни и общински институции, чрез които гражданите могат да извършват плащания към бюджета с дебитни и кредитни карти без такси. Това стана възможно, след като Министерството на финансите сключи през 2012 г. рамкови договори (еднакви условия за всички банки) за обслужване операциите на бюджетните предприятия по събирането на приходи и други постъпления чрез картови плащания с 19 банки. Към края на 2012 г. ПОС-терминали са внедрили 93 общини, системите на Министерски съвет, Висшия съдебен съвет, Министерство на отбраната, Министерство на вътрешните работи, Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на земеделието и храните, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, както и Технически университет - София.
Към настоящия момент процесът на поетапно въвеждане на терминални устройства ПОС в бюджетните организации продължава. Всички необходими условия за своевременно внедряване в публичния сектор на картови плащания чрез терминални устройства ПОС са осигурени през 2012 г., като инициативата за въвеждането и прилагането на тази форма за плащане е на съответните бюджетни организации. Наблюдава се и тенденция за увеличаване на броя на картовите транзакции. За цялата 2012 г. общият брой картови трансакции е 32 516 на стойност близо 4,658 млн. лв., докато само за първите два месеца на годината трансакциите са 21 588 на стойност 1,359 млн. лева.
Министерството на финансите е предоставило на 209 общини в страната и безплатен софтуер за администриране на местните данъци и такси. Той отговаря на и на изискванията за конкретни функционалности, необходими за целите на обработване на плащания, извършени и чрез ПОС терминали, което спомага за постигане на една от целите на МФ, свързани с намаляването на разплащанията в брой. Програмният продукт позволява лесно администриране и поддържане на регистър на гражданите, регистър и обработка на документи и декларации, задължения и плащания, осчетоводяване и отчетна дейност. В новата система има изграден регистър на данъчно задължените лица и той поддържа различни по вид идентификационни номера. Софтуерът позволява погасяване на задължения с кредитни и дебитни карти през Интернет. Предстои разширяване на функционалността в областта на контролно-ревизионната дейност и дейностите по вземанията.