Държавата е възстановила на бизнеса близо 1,055 млрд. лв. данък добавена стойност (ДДС) през последните два месеца на 2013 година. Това показва справката на Националната агенция за приходите, оповестена от Министерство на финансите. През декември 6918 фирми са получили дължимия им ДДС за близо 542 млн. лева. Сумата е с над 300 млн. повече в сравнение с възстановеното ДДС през декември 2012 г., когато то е било малко над 239 млн. лева. В края на миналата година беше възстановен целият дължим ДДС, който е начислен от страна на фирмите, без тези суми, по които има действащи ревизии. Така за пръв път през последните години държавата е издължила всички плащания по ДДС на дружествата и ще започне настоящата година с плащания към бизнеса по този данък, които се дължат на нормалната икономическа логика, а не с изплащане на забавени задължения, които отнемат ликвидност на бизнеса.
През ноември 2013 г. 7176 фирми са получили дължимия им ДДС на стойност 512,9 млн. лв., като 6692 компании, или 93% от дружествата, са получили суми до 100 хил. лева. Такава е и тенденцията за декември 2013 г., когато 6456 компании, или отново 93% от общия им брой, са получили ДДС до 100 хил. лева.
Възстановеният ДДС за последното тримесечие на 2013 г. е над 1,587 млрд. лв., като през октомври, ноември и декември най-голям е броят на фирмите, чиито ДДС за възстановяване е бил с размер от 1 до 100 хил. лева (средно 93% от общия брой).
В началото на юли 2013 г. Министерството на финансите предприе спешни мерки за подобряване на ефективността на процеса по възстановяване на ДДС. Те включваха стриктно спазване на законоустановените срокове за възстановяване на данъка, както и въвеждане на принцип на възстановяване на ДДС по поредност на подадените справки декларации с деклариран ДДС за възстановяване. Министерството на финансите предприе и извършването на анализ на структурата на невъзстановения ДДС и причините за неговото невъзстановяване, както и публикуване на ежемесечна информация за възстановения ДДС през съответния месец.