СТИВ – Берн информира за проведена виртуална кръгла маса, свързана с обсъждане на възможности за подобряване на условията за швейцарската икономика и експорт, които са значително засегнати и от втората вълна на актуалната пандемия. Според анализатори състоянието на швейцарската експортна индустрия остава тревожно след запазване на тенденцията към влошаване и поради втората вълна на пандемията. Докато преди здравната криза средно месечно експортната индустрия продаваше стоки на стойност над 20 млрд. шв. франка, при ескалирането й тази сума спадна до 16 млрд. шв. франка. След леко възстановяване в летния сезон през октомври общият експорт се задържа на ниво 17,8 млрд. франка, което бе категоричен знак за стагнация на експорта.
В този контекст федералният съветник Гай Пармелин e поканил на 24 ноември 2020 г. представители на експортната икономика да се срещнат във виртуален формат с цел обмяна на мнения за излизане от затруднената ситуация. В дискусията са обсъдени възможни допълнителни мерки за подкрепа на експортната индустрия, развитието на целеви пазари като САЩ и Китай и актуални новини, свързани със споразуменията за свободна търговия.
В кръглата маса са участвали представители на 19 икономически асоциации и търговски камари, държавния секретариат по икономически въпроси (SECO), швейцарската агенция за инвестиции и експорт (S-GE), швейцарската организация, застраховаща срещу рискове за експорт (SERV) и Комисията за панаири и изложения (MPK). Свиването на швейцарската външна търговия достигна рекордно ниво през второто тримесечие на 2020 г. Дори да има известно възстановяване през третото тримесечие, ситуацията остава тревожна за много швейцарски износители, особено при наличието на тенденция за влошаване поради втората вълна. Част от причината за намалелия експорт е, че самите важни експортни пазари в момента са засегнати от пандемията. Настоящите ограничения за бизнес пътувания са допълнително препятствие за износната индустрия, което безспорно налага необходимостта от облекчаване чрез нови стратегии или други решения, които бързо биха могли да влизат в сила. Въпреки мрачната картина в момента експортната индустрия вижда повод за надежда в случай, че се появи възможност за прилагане на ваксина за корона вируса през 2021 г.
Освен обективната оценка на ситуацията в момента, на срещата е била проведена задълбочена дискусия за очертаване на приоритетите на швейцарската износна индустрия през следващите месеци. Швейцарската икономика зависи от международните пазари, в които тя е силно интегрирана. Ето защо е от съществено значение търговските отношения да се основават на прозрачни и функционални многостранни правила, както и на двустранни и многостранни икономически споразумения. Преференциалните отношения, установени с трети държави, по-специално благодарение на споразуменията за свободна търговия /38 на брой/ доказват своето значение в кризисни ситуации. Акцент в дискусиите, проведени по време на кръглата маса, е било и предстоящото гласуване на Споразумението за икономическо партньорство с Индонезия. Това споразумение се счита за изключително важно за цялата експортна икономика на Конфедерацията и поставя нови изисквания по отношение на устойчивостта. Тесният диалог между правителството на Швейцария и бизнес общността е високо оценен от всички заинтересовани страни и се очаква да продължи в началото на следващата година. Междувременно експортно ориентираните фирми ще трябва да се справят не само с последствията от здравната криза, а и с натиска от непрекъснато поскъпващия швейцарски франк, което допълнително затруднява износа.
За повече информация: https://www.admin.ch/gov/fr/accueil/documentation/communiques.msg-id-81295.html