Мианмар е държава, богата на природни ресурси като плодородна обработваема земя, горско стопанство, минерали, сладководни и морски ресурси, скъпоценни камъни. През последните години страната се очерта и като износител на природен газ за съседните страни, с което увеличи приходите си.
През 2014 година икономиката на Мианмар постигна ръст от 5,5%. През 2013 година растежът на икономиката на страната беше 5,0%. Увеличението през миналата година беше подпомогнато от по-големите инвестиции в енергетиката, в добива на природен газ и петрол, и от увеличения износ на суровини. В структурата на формирането на брутния вътрешен продукт на страната през 2013 година услугите заемаха 41.8%, селското стопанство (включително животновъдство, риболов и горско стопанство) - 38.8% и промишлеността - 19,3%. През 2014 година услугите имаха дял от 43,6%, селското стопанство - 38,2%, а индустрията - 18.2%. Работната сила на Мианмар е все още в по-голяма степен заета в селското стопанство в сравнение със сектора на услугите и другите сектори, с което характеризира икономиката на Мианмар в момента.
Добивната промишленост, особено на нефт и газ, минерали и дървесина, продължава да бъдат най-продуктивният сектор на икономиката на Мианмар. Останалите отрасли (текстилна промишленост, селско стопанство, риболов, туризъм и строителство се очаква да се възползват от подобрения достъп до капитали и външни пазари, и се очаква да стават все по-важни за икономиката на страната.
Правителството на Мианмар продължава да поддържа добри икономически отношения със съседни страни като Китай и Тайланд, но има очаквания, значителното подобрение напоследък в бизнес и политическия климат да доведе усъвършенстване на икономическото управление, което е необходимо за привличане на сериозни и дългосрочни чужди инвестиции, особено от държави извън Азия. Правителството продължи своята програма за реформи през 2014 година, като се фокусира силно върху икономическата експанзия и привличането на чуждестранни инвестиции.
Обменният курс на мианмарския кият към щатския долар сега е 1150 кията за 1 щ.д., което представлява значително обезценяване на местната валута в Мианмар през последните три години след вдигането на санкциите. Факторите, които допринесоха за това са относително силният ръст на вноса в страната и по-бавното увеличаване на износа. Прогнозите са за бъдещи изменения на валутния курс в посока обезценяване на местната валута, породени от ниските обеми на търговията и непредвидимите последици от продължаващите икономически и други реформи в Мианмар.
Икономическите перспективи пред Мианмар са свързани преди всичко с продължаване на програмата на правителството за реформи. Очаква се брутният вътрешен продукт да поддържа ръст от 5 - 6% годишно, подкрепян от продължаващите икономически реформи и осъществяването на големи проекти, финансирани от чуждестранни инвеститори. Няколко сектора на икономиката(енергетика, добив на петрол, строителство на инфраструктура) се очаква да бъдат с по-голям растеж, а в другите сектори да има по-забавено развитие. Бързият растеж в телекомуникационния сектор също се очаква да даде тласък на чуждите инвестиции. Два далекосъобщителни лиценза бяха дадени на компаниите „Ооредоо“( Катар ) и „Теленор“ ( Норвегия ) през 2013 година.
Във влезлия в сила през ноември 2012 година Закон за чуждестранните инвестиции в Мианмар са включени различни стимули за чуждестранните инвеститори и се очаква да бъдат привлечени чужди капитали, особено за инфраструктурни проекти. Планират се промени в законодателството в различни области, включително минно дело, банково дело и телекомуникации.
Добивът на природен газ и неговият износ се очаква да се увеличат рязко с разработването на нови газови находища и влизането в експлоатация на тръбопроводи към Китай и Тайланд.
Инфлацията в Мианмар се увеличава средно с 5,21% годишно от 2010 до 2015 година. През февруари т.г. достигна 7,45%. Ръстът на инфлацията в страната се дължи главно на повишаването на разходите за храна. Разширяването на местното кредитиране и нарастващото вътрешно търсене се очаква да продължи и възходящо ще окаже натиск върху разходите в Мианмар през следващите години.
На 13 юли 2013 година, президентът на Мианмар подписа закон за предоставяне на Централната банка на Мианмар по-голяма независимост от Министерството на финансите и това се очаква да подпомогне развитието на банковия сектор. Преструктурирането на Централната банка и контролирането на курса на местната валута са част от серия от икономически и политически реформи, които включват следното:
1. Разрешено беше на местните частни банки да създават смесени дружества с чуждестранни банки;
2. Разрешено беше на чуждестранни банки да регистрират в Мианмар дъщерни дружества със 100% тяхна собственост;
3. Разрешено беше на чуждестранните банки да разкриват банкови клонове.
В очакване на по-нататъшни банкови реформи, повече от 30 чуждестранни банки вече отвориха представителни офиси в Мианмар.
След приемането на Закона за търговията с ценни книжа се планира откриването в Мианмар на Фондова борса през 2015 година.
Китай е най-големият чуждестранен инвеститор в Мианмар, следван от Тайланд, Хонконг и Великобритания. Чуждестранните инвеститори в Мианмар се фокусират върху промишлени и минни проекти, добива на петрол и природен газ, производството на потребителски стоки и селското стопанство.
Цялата информация от ръководителя на СТИВ-Хошимин Олег Маринов: ТУК