Брой 136 (1647), 19-07-2018
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ

Споразумение за свободна търговия между Виетнам и Евразийския икономически съюз


Подписано преди повече от година и половина, Споразумението за свободна търговия между Виетнам и Евразийския икономически съюз доведе до бърз растеж на двустранната търговия между Виетнам и Евразийския икономически съюз, в който участват Армения,  Беларус,  Казахстан, Киргизия и Русия. Това споразумение за свободна търговия отвори за виетнамските фирми пазар със 183 милиона души население, чийто общ брутен вътрешен продукт е 2,2 трилиона щатски долара.
През 2017 година двустранната търговия между Виетнам и Евразийския икономически съюз нарасна с 31% в сравнение с 2016 година и достигна до 3,9 милиарда щатски долара. Виетнам има положително търговско салдо от почти 1 милиарда щатски долара с Евразийския икономически съюз.
От януари до април 2018 година двустранната търговия между Виетнам и Евразийския икономически съюз достигна 1,53 милиарда щатски долара, като нарасна с 35%. Русия е основният търговски партньор на Виетнам в Евразийския икономически съюз. 90% от общия обем на търговията между Виетнам и Евразийския икономически съюз е с Русия.
Основните продукти, които се внасят във Виетнам от Евразийския икономически съюз са бензин, нефт, стомана, торове и машини. Виетнамският износ включва, главно, телефонни компоненти, електронни устройства, компютри, облекло и обувки. Износът на хранителни продукти включва плодове, зеленчуци, кафе, кашу и морски продукти.
Виетнам беше първата държава, която сключи споразумение за свободна търговия с Евразийския икономически съюз. Според споразумението, митническите тарифи върху много от продуктите от съюза ще спаднат от 10% на 1%, докато митата за много виетнамски продукти, внасяни в страните от Евразийския икономически съюз ще намалее от 9,7% на 2% до 2025 година.
Споразумението за свободна търговия между Виетнам и Евразийския икономически съюз, което обхваща повече от 90% от всички търгувани стоки, е от голяма полза за износа на селскостопански и промишлени продукти от страните-членки на съюза, както и за износа на дрехи, текстилни продукти, селскостопански продукти и електрически уреди от Виетнам.
През 2018 г. 5355 тарифни позиции ще бъдат намалени до 0%. Намаленията ще се съсредоточат върху предмети, които са вносни материали за производство на текстил, обувки, електроника, пластмаси, торове и селскостопански продукти. Други 3270 тарифни позиции ще бъдат намалени през 2018 година до нула за стоки като мляко и млечни продукти, химикали, автомобили и резервни части за тях, продукти от стомана, изделия от каучук и електрически уреди. 
Съгласно член 2, параграф 2 от Споразумението за свободна търговия между Виетнам и Евразийския икономически съюз, съюзът може да приложи защитна мярка срещу виетнамски стоки, в случай че обемът на вноса през една календарна година превиши праговото ниво, определено в приложение 2 към споразумението. Понастоящем, в рамките на тази мярка, някои продукти от сектора на текстила и облеклото във Виетнам се сблъскват с предпазни мита от Евразийския икономически съюз, чиято цел е да ограничат нарастващия обем на вноса им в съюза. От 14 март 2018 година бяха наложени мита на виетнамско бельо и детски облекла, съответно за девет и шест месеца.
  През последните няколко години Евразийският икономически съюз започна да работи и с други държави-членки на АСЕАН по въпросите на търговията и инвестициите, което поставя Виетнам в изгодна позиция, тъй като може да служи като входна врата за доставки за предприятията от страните на Евразийския икономически съюз в региона. 
От Споразумението за свободна търговия между Виетнам и Евразийския икономически съюз се възползват и компаниите от Европейския съюз, инвестирали във Виетнам, тъй като произведените от тях продукти могат да се изнасят за страните от съюза при нулеви или много ниски митнически тарифи.
Плановете за следващите години са, двустранната търговия между Виетнам и Евразийския икономически съюз да достигне между 10 и 12 милиарда щатски долара до 2020 година и до 30 милиарда щатски долара до 2030 година.
 
Изготвил:
Олег Маринов
Ръководител на СТИВ-Хошимин
 
НОВИНИ ОТ БТПП
24 юли - Представяне на електронна платформа за медиация e-MEDIATION в БТПП
БТПП предлага преводи и легализация на документи на повече от 20 езика
Едно на всеки десет лекарства е фалшиво
Как използването на глобални стандарти служи за превенция от навлизането на фалшиви лекарства в мрежата Още
Нови членове на Палатата
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Провеждане на ежегодна среща със служителите на СТИВ
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Споразумение за свободна търговия между Виетнам и Евразийския икономически съюз
МЕЖДУНАРОДНА ТЪРГОВИЯ, ПАЗАРИ
Оферти на български фирми към турския бизнес
ТУРИЗЪМ
Стартира разработването на Единната система за туристическа информация
Очаква се да бъде внедрена преди началото на следващия летен сезон Още
ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ, ТЕХНОЛОГИИ
Комисията за финансов надзор създаде технологичен иновативен център
Целта е да се осигури сътрудничеството с компаниите, предлагащи нови финансови технологии Още