Правителството на Индия увеличи от октомври т.г. вносните мита на 19 групи стоки в опит да намали дефицита по текущата сметка, който е нараснал до 1.9% от БВП през финансовата 2017-18 (април 2017 - март 2018) от 0.6% през предходната финансова година. Очакванията са дефицитът по текущата сметка през настоящата финансова година, която ще приключи през март 2019 г, да продължи да расте и да достигне до 2.8% от БВП, което ще доведе и до нарастване на инфлацията в страната.
Глобални фактори като търговската война на САЩ срещу Китай и санкциите срещу Иран, увеличаването на основния лихвен процент в САЩ и най-вече растящите цени на суровия петрол водят до увеличаването на държавните разходи в Индия, обезценяване на индийската рупия и увеличаване и на дефицита по текущата сметка на Индия, която внася 75% от суровия петрол, използван в страната.
От началото на годината индийската валута се е обезценила с 13%, достигайки към момента рекордното ниво от 74 индийски рупии за щатски долар.
Предприетите мерки на индийското правителство идват и в отговор на нарастващите притеснения на индийските производители от конкуренцията на китайските стоки като се цели, както намаляване на вноса, така и насърчаване на местното производство. Очакванията са, че отслабващата индийска валута и поскъпването на тези групи вносни стоки ще насърчат местния износ.
Увеличението на вносните мита в Индия от 01 октомври 2018 г., което е между 2.5 и 10 %, обхваща стоки като бяла техника (климатици, хладилници, перални машини), автомобилни гуми, бижутерия, стоки на обувната промишленост и други стоки, потребявани от по-заможната част на обществото (приложен е списък със стоките), чийто внос през финансовата 2017-18 г. е бил на обща стойности от 86 000 крори рупии (около 11.7 млрд. щат. долара) . Според Министерството на финансите на Индия мярката ще доведе до приходи в индийския бюджет от около 4000 крори рупии (над 540 млн.щат.долара).
През септември т.г. правителството въведе и допълнителни мерки за намаляване на дефицита по текущата сметка, които се очаква да доведат до приход от допълнителни 8-10 млрд. щат. долара в индийската икономика, която е на 6-та позиция в света по валутни резерви, в размер на 400 млрд. щат. долара. Сред предприетите фискални мерки са облекчаване на външното кредитиране на търговските фирми в размер до 50 млн. щат. долара. Индийското правителство също така облекчава и търговията с т.нар. „masala bonds“, въведени през 2016 г., които представляват облигации, предлагани извън страната, като правителството премахва таксите върху тях, с цел привличане на конвертируема валута в страната.
Промени в митническия режим по вноса
Източник: СТИВ - Делхи