Според доклад на Международният валутен фонд (МВФ), ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) на Виетнам през 2018 година се очаква да достигне 6,6%.
Според доклада, динамичната и широко отворена икономика на Виетнам е постигнала през 2017 година значителен ръст от 6,8%, докато инфлацията е останала под целта от 4%, отразявайки ниските цени на хранителните продукти и стабилния валутен курс.
Частното потребление е продължило да се ръководи от миграцията от селските райони към градовете, нарастващите доходи и увеличаващата се средна класа. Финансовите условия и бизнес климата в страната са се подобрили, успоредно с продължаващите реформи в банковия сектор и съкращенията в държавната администрация.
Излишъкът по текущата сметка се е увеличил в резултат от по-слабия щатски долар, увеличения износ и нарасналите приходи в туристическия сектор.
Виетнам, също така, е получил през 2017 година рекордно много преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) и други капитали.
Държавната банка на Виетнам е поддържала донга в рамките на тесен диапазон на щатския долар и е натрупала 12,5 милиарда щатски долара валутни резерви през 2017 година.
МВФ прогнозира, че силната икономическа инерция ще продължи и през 2018 година, подпомагана от провежданите икономически реформи, увеличаващия се потенциал на производството, глобалното възстановяване, ангажираността към макроикономическа и финансова стабилност и притока на ПЧИ, които дават възможност за структурна трансформация и повишаване на потенциалния растеж.
Инфлацията се очаква да нарасне до малко под целта от 4%, водена от по-високите цени на петрола и постепенното увеличение на административно определяните цени.
При сегашните тенденции на икономическо развитие и ако реформите продължат с текущия си темп, годишният ръст от 6,6% остава осъществим след 2018 година.
Очаква се излишъкът по текущата сметка да се понижи в средносрочен план, тъй като структурните реформи повишават инвестициите. Валутните резерви ще бъдат в рамките на 2,5-3 месеца внос.
Силната икономика на Виетнам предоставя възможност за по-амбициозни реформи, за да се постигнат равнопоставени условия за държавните и частни предприятия и да се увеличат инвестициите.
МВФ препоръчва, правителството да насочи реформите върху разширяването на данъчната основа, намаляването на разходите за администрацията, защитата на социалните разходи и подобряването на качеството на публичните инвестиции.
За да поддържа макроикономическа стабилност, Виетнам трябва да затегне паричната си политика и да намали кредитния растеж.
Необходимо е допълнително да се засилят балансите на финансовия сектор, надзорът и управлението на риска. По-силният финансов сектор може да спомогне за подобряване на ефективността на финансовото посредничество, за да обслужва вътрешната икономика и инвестициите. Силното нарастване на кредитите и цените на активите може да допринесе за натрупването на рискове във финансовата система.
Държавните търговски банки трябва да се капитализират бързо с държавни средства, като същевременно се увеличат лимитите на частния сектор и чуждестранната собственост. Реформата в банковия сектор трябва да бъде разширена и ускорена, за да се справи с предизвикателствата на високия ръст на икономиката на Виетнам.
Изготвил: Олег Маринов, Ръководител на СТИВ-Хошимин