СТИВ - Ханой
През последните 4 години, след ХII Конгрес на Виетнамската комунистическа партия през 2016 г., и в нормативни актове на правителството, в частност на Министерство на инвестициите и планирането, държавни и частни виетнамски компании бяха системно ориентирани към реализиране на техните инвестиционни намерения в чужбина. Този процес се развиваше паралелно на тенденцията на превръщане на Виетнам в инвестиционен хъб в Югоизточна Азия с привлечени инвестиции през 2018 г. на стойност около 39.5 млрд. щ.д. Маркираните като приоритетни инвестиционни намерения бяха катализирани от глобалните стопански фактори през 2018 г., а именно: - продължаващата и задълбочаваща се търговска война между САЩ и Китай и отражението на същата в региона; - нормативното публично-правно уреждане на проблематиката с климатичните промени, недостатъка на ресурси и отражението върху световната икономика; - глобализацията на процеси в ИТ сферата и електронизация на административното управление на бизнеса и др.
За последните 15 години, откогато се води статистика за инвестициите, (в страната и навън) са регистрирани 1 200 инвестиционни виетнамски проекти в чужбина на обща стойност 22 млрд. щ.д. През 2018 г. същата статистика показва инвестирани 400 млн. щ.д., като страните от интерес са Лаос (101.2 млн. щ.д.), следвани от Австралия ( 50.9 млн. щ.д.) и Словакия (39.5 млн. щ.д. в дистрибуционна мрежа за медикаменти и търговия на дребно).
В инвестиционния процес в чужбина, класифицирано географски и секторно, Виетнам следи опита на Китай, с времеви интервал на изоставане от 5-7 години. Тук обаче ВКП се учи от грешките, направени в макроикономически и бизнес план от китайските фирми и направлява виетнамските инвестиции по коригиран план и секторен анализ. Значение се отдава на ИТ фирмите и създаване на джойнт венчъри в отделните страни с комбинирано използване на технологии , развитие на същите и последващо имплементирани (при успех) във Виетнам.
Същевременно, в институционален план, ролята на флагман при ориентирането на виетнамските инвестиции в определените страни е поверено на виетнамските посолства и на специално създадени смесени бизнес асоциации във всяка една значима инвестиционна дестинация, плюс помощта на ВИЕТРЕЙД и на Министерство на културата, спорта и туризма. ((В този контекст Виетнам ревизира инвазията на Китай, посредством изнесени банкови звена и научни институти (напр. института „Конфуций“)). Търсят се инвестиционни ниши, подсказани от виетнамските общности и виетнамските дипломатически представителства, като те често са основна контактна точка при привличане на виетнамски инвеститори в определен проект. При Виетнам е рано за стратегическа инициатива като „Един пояс, един път“, и следователно по-трудно участието в мащабни инфраструктурни (транспортни и енергийни ) проекти, смарт сити и др. в чужбина.
Министерство на планирането и инвестициите на СР Виетнам (МПИ) е основен орган в СР Виетнам, занимаващ се с инвестиции в чужбина. Изготвя петгодишни инвестиционни планове и нива; - годишни инвестиционни планове и отмети; - издаването на инвестиционни разрешения за всеки конкретен случай; - поддържане на статистически база данни (последните две функционални задължения се изпълняват от Агенцията за чуждестранни инвестиции под МПИ). Инвестиционният праг за износ на капитали в чужбина за държавните предприятия е минимум 1 млрд. щ.д. оборот през предходната финансова година.
Министерство на индустрията и търговията предоставя разрешения за участие в инвестиционен проект на държавни фирми (100% и с мажоритарно такова). Роля има и Виетнамската асоциация на инвеститорите в чужбина - неправителствена организация, поддържана частично от МИТ.
Сектори, представляващи интерес за виетнамските инвеститори в чужбина:
При проучване, проведено от Виетнамската индустриална и търговска камара (VCCI), 40% от виетнамските Топ 500 компании ще инвестират средства навън. Основни инвестиционни дестинации и първи реализирани проекти за Виетнам са в Лаос и Камбоджа. Понастоящем, като първи дестинации се очертават също: Мианмар, Тайланд, Индонезия, Малайзия, Австралия и Индия, а в глобално значение САЩ, Канада, Русия и ЕС.
През 2017 и 2018 г. правителство на Виетнам насочи внимание и към инвестиции в Африка, като тук също се забелязва разлика от китайския инвестиционен модел - като приоритетни сектори за инвестиции на Виетнам се очертават селското стопанство, телекомуникациите и износа на ИТ проекти.
Продължение ТУК