СТИВ - Хошимин
И през 2020 г. Виетнам продължи да е една от основните дестинации за чуждестранни инвестиции в Югоизточна Азия, благодарение на своята благоприятна бизнес среда, стабилна политическа обстановка, географска близост до Китай, конкурентни разходи за труд и подобряване на инфраструктурата. Подписаните от Виетнам през последните няколко години над десет споразумения за свободна търговия, включително Споразумението за свободна търговия между Виетнам и Европейския съюз през 2020 г., допълнително допринасят за привличане на чужди инвеститори.
Преди пандемията от COVID-19, притокът на чуждестранни инвестиции във Виетнам доведе до ръст на икономиката със седем процента през 2019 г., който е един от най-високите в региона.
Така, Виетнам се превърна в идеална алтернативна производствена дестинация, особено за бизнеса, който иска да допълни своите операции в Китай, като премести част от производството си на по-ниска база.
Виетнам има едни от най-конкурентните разходи за труд в Югоизточна Азия с минимални заплати, които са между 132 и 190 щатски долара на месец.
Страната определя различно ниво на минимална заплата в следните четири региона:
На 25 септември 2020 г. виетнамското правителство публикува постановление за прилагане на 30% намаление на корпоративния данък върху доходите за финансовата 2020 година.
Този стимул е насочен към фирми, чиито приходи не надвишават 8,8 милиона щатски долара през 2020 година. В резултат на това, те ще плащат само 14% данък.
Това намаление е в допълнение към други данъчни стимули, въведени през април 2020 година, при които правителството отлага плащането на данък върху добавената стойност и плащания на данъци върху доходите за срок до пет месеца.
През юни 2020 г. виетнамското правителството одобри Постановление 954/2020/UBTVQH14, което прилага от 1 юли 2020 година намаления на данъка върху доходите на физическите лица. С това постановление се увеличава минималният облагаем праг на доходите с 22%, от 386 щатски долара на 472 щатски долара на месец.
Виетнам започна да разширява политиката си за изграждане на зони за развитие, които включват 18 крайбрежни икономически зони и 325 държавни индустриални парка. Тези икономически зони предлагат собствени стимули от безплатни тарифи до нисък данък върху доходите на физическите лица.
Парламентът на страната засега забавя гласуването на Закона за специалните икономически зони, с който ще се създадат три нови специални зони в провинциите Куанг Нин и Ханххоа, и на остров Фу Куок. Тези специални зони са предназначени да предоставят на чуждестранните инвеститори 99-годишен наем на земя в допълнение към други стимули. Правителството се стреми да използва специалните икономически зони за привличане на инвестиции в области, свързани с високотехнологичните индустрии.
Стремейки се да се конкурира с Китай за чуждестранни инвестиции, Виетнам планира изграждането в крайбрежните райони на индустриални зони с цел производство на стоки за износ.
Виетнам е страна по повече от 10 споразумения за свободна търговия, като член на АСЕАН, или на двустранно основа.
Чрез членството си в АСЕАН страната е част от икономическата зона за свободна търговия на организацията. Освен това, като член на АСЕАН е част от Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство, което е между всички членове на АСЕАН и Австралия, Канада, Перу, Нова Зеландия, Мексико, Чили и Япония.
На 1 август 2020 година влезе в сила и Споразумението за свободна търговия между Виетнам и Европейския съюз, което се очаква да увеличи търговията между Виетнам и Европейския съюз.
Споразумението за свободна търговия между Виетнам и Европейския съюз осигурява около 99% премахване на митата между Европейския съюз и Виетнам и ще помогне за увеличаване на износа на страната за Европейския съюз с 42%. 65% от митата върху износа на Европейския съюз за Виетнам ще бъдат премахнати веднага, докато останалите ще отпаднат в период от 10 години. 71% от митата върху износа на Виетнам за Европейския съюз отпаднаха с влизането в сила на споразумението, а останалите ще бъдат премахнати през следващите седем години.
Сред основните индустрии във Виетнам са производствата на облекла и текстил, електроника и автомобили.
Виетнам е сред най-големите световни износители на облекла и текстил, като тази индустрия допринася за 16% от брутния вътрешен продукт. Приходите от износ, спечелени от производството на облекла и текстил, са се увеличили до 39 милиарда щатски долара през 2019 година, което е ръст от 8,3% спрямо предходната година. САЩ, Европа, Япония и Южна Корея са основните дестинации за износ на текстил и облекла от Виетнам. Въпреки че Виетнам има огромен потенциал за отглеждане и производство на памук, текстилната промишленост внася по-голямата част от суровината.
Споразуменията за свободна търговия, подписани от Виетнам, предоставят на виетнамските производители на облекла и текстил достъп до нови пазари за износ. През тази година, този сектор получи 1,5 милиарда щатски долара чуждестранни инвестиции от Хонконг (447 милиона щатски долара), Сингапур (370 милиона щатски долара), Китай (270 милиона щатски долара) и Южна Корея (САЩ 165 милиона долара).
Виетнам се изкачи в класацията като износител на електроника от 47-ма позиция през 2001 година до 12-та през 2019 година. Основен фактор за това беше прехвърлянето на производствени мощности от веригата за доставки от Китай в Югоизточна Азия. Износът за мобилни устройства класира Виетнам на второ място в световен мащаб и възлезе на над 50 милиарда щатски долара през 2019 година.
Основните дестинации за виетнамския износ през 2019 година бяха Китай, САЩ, Южна Корея, Хонконг и Япония и обхваща стоки като мобилни телефони, телевизори, камери, електрически апарати и електронни интегрални схеми.
Електронната индустрия във Виетнам се доминира от утвърдени чуждестранни компании, които произвеждат над 90 процента от общия износ, както и 80 процента от продуктите, предназначени за вътрешния пазар.
В резултат от продължаващата търговска война между Китай и САЩ няколко големи мултинационални компании (Apple, Nintendo и др.) започнаха да пренасочват части от производството си от Китай към Виетнам.
Въпреки че автомобилната индустрия на Виетнам е доста малка по отношение на размера на пазара, тя е една от най-бързо развиващите се в региона. През 2019 година тази индустрия допринесе с около три процента за брутния вътрешен продукт на страната, като разчита до голяма степен на износа на автомобилни части. Броят на продадените през миналата година автомобили във Виетнам е над 288 000.
По силата на Споразумението за свободна търговия между Виетнам и Европейския съюз, автомобилите и автомобилните части, внасяни от Европейския съюз, ще бъдат освободени от данък върху вноса, като по този начин се демонстрира потенциалът на Виетнам за създаване на производствени съоръжения за автомобилната индустрия. Страната се стреми да достигне производствен капацитет от един милион превозни средства годишно до 2030 година.
Изготвил:
Олег Маринов
Ръководител на СТИВ-Хошимин