СТИВ – Канада изпрати в БТПП информация, разпространена от Делегацията на ЕС в Канада сред търговските представители на държавите – членки на ЕС в Отава. Приложената в pdf презентация е на Daniel Burgoyne, национален мениджър в Канадската агенция за инспекция на храните, отговарящ за регулаторния режим при вноса на хранителни продукти в Канада. Презентацията представлява обобщение и анализ на проект на разпоредби в канадското законодателство, касаещи вноса на храни в Канада, чието публикуване в Държавен вестник е предстоящо през м. юни, т.г. В същата се сочи, че направените нормативни промени целят рационализация на изискванията и осигуряване на еднакво ниво на безопасност на всички внасяни от международните пазари и впоследствие - търгувани между провинциите хранителни продукти.
Видно от приложената презентация, Канада е шестият по големина вносител на селскостопански продукти в света. Месечно се реализират над 200 хил. вносни транзакции на обща стойност приблизително 1 млрд. долара. Основни федерални институции с контролни функции по отношение на вноса, са Канадската агенция за инспекция на храните (CFIA), отговаряща за всички дейности, свързани със съответствието и прилагането на относимите към вноса регламенти, Агенцията за граничен контрол (CBSA- Customs), отговаряща за проверката на документацията по вноса – разрешителни, сертификати и лицензи преди освобождаването на стоките и Министерство на здравеопазването (Health Canada), в чийто ресор е установяването на стандарти за безопасността и качеството на храните в търговските мрежи в Канада.
Конкретната практическа полза за експортноориентирания български производител на хранителни продукти е в автоматизирания начин за предварително съгласуване и получаване на информация за вноса.
Изискванията за вноса на различните хранителни стоки в Канада могат да бъдат намерени в интернет страницата на Агенцията за инспекция на храните – автоматизираната система: Automated Import Reference System-AIRS, в която търсенето на необходимия регламент се извършва в падащо меню по продуктови кодове/алтернативно описание/ключови думи или латинско наименование: http://airs-sari.inspection.gc.ca/airs_external/english/decisions-eng.aspx
След избор на хранителния продукт по посочения начин от автоматизираната система, българският износител предварително ще получи информация с отношение към конкретно необходимата за случая документация и процедури, включително – информация за етикетиране и опаковане, което улеснява спазването на съответните регулаторни изисквания и целия процес по реализацията на износа.
В презентацията се сочат и обобщения на дейностите, свързани с производство, съхранение, опаковане и етикетиране на храни, упражняването на които ще изисква лицензиране; информация за срока на лицензите, заплащаните такси, както и информация за превантивните мерки за контрол, които ще се прилагат по отношения на внасяните в Канада храни.
Приложение: Презентация на Daniel Burgoyne, национален мениджър в Канадската агенция за инспекция на храните