Според американското списание „Forbes“, Виетнам е най-атрактивната инвестиционна дестинация в Азия. Със 17 милиарда щатски долара привлечени преки чуждестранни инвестиции през 2017 година и 250 милиарда щатски долара брутен вътрешен продукт, Виетнам се оценява като най-големия развиващ се пазар.
През 2018 година Виетнам е четвъртият пазар по първично публично предлагане в региона, надминавайки Република Корея, Сингапур и Австралия. Пазарът на недвижими имоти в страната, и особено в град Хошимин, процъфтява, брутният вътрешен продукт на страната расте с около 7% годишно.
Всестранното и прогресивно споразумение за транс-тихоокеанско партньорство и Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам се очаква да влязат в сила през следващите месеци, като по този начин ще помогнат на Виетнам да се интегрира още по-добре в световната икономика.
Списание „Forbes“ изтъква, че Виетнам привлича все повече чужди инвестиции, тъй като правителството на страната се е съсредоточило върху изграждането на ясна визия за икономическо развитие и предлага на чуждите инвеститори млади, високопроизводителни и икономически ефективни работници за производство на стоки за износ. Тази политика доведе до рекорден приток на преки чуждестранни инвестиции, с които надмина развити азиатски икономики като Япония, Република Корея и Тайван, и които повече от 90% са за производство.
Във Виетнам са инвестирали в производствени мощности най-известните в света компании.
През последните десет години Виетнам стана неразделна част от световното предлагане на много стоки - от смартфони и електроника до морски продукти и кашу. Страната също е готова да приеме нови чуждестранни компании, които се стремят да преструктурират своите вериги за доставки и производство в резултат от продължаващото напрежение в търговията между САЩ и Китай.
Списание „Forbes“ акцентира, че виетнамското правителство има намерение да направи публични стотици държавни предприятия, което ще бъде от решаващо значение за икономическия растеж на страната. Този процес е преди всичко с цел привличане на инвестиции в няколко сектора и най-вече производството, търговията на дребно и здравеопазването.
Инвестиционният интерес от страна на чуждестранни компании, вероятно, ще се увеличи, тъй като Министерството на финансите направи промени в нормативната уредба и ограниченията за чуждестранната собственост върху котираните на фондовата борса дружества, които в момента са 49%, ще бъдат премахнати през 2019 година.
Изготвил: Олег Маринов, Ръководител на СТИВ - Хошимин