След вдигането на икономическите и финансови санкции срещу Мианмар, страната се развива активно във всички сфери на икономиката. Особен растеж бележи туризмът. Министерството на хотелиерството и туризма отчита за месеците от началото на 2017 година ръст на чуждестранните туристи от 22% в сравнение с 2016 година.
Друга бързоразвиваща се област на икономиката на Мианмар е селското стопанство. Износът на страната за 2016 година на селскостопанска продукция възлиза на 2.93 милиарда щатски долара, което представлява увеличение с 315 милиона щатски долара в сравнение с предната година. Селското стопанство има дял от 25% от общите приходи от износа на Мианмар през 2016 година. По данни на Министерството на търговията на Мианмар, най-продавани в чужбина са бобовите култури(1,4 милиарда долара щатски долара), следвани от ориз(554 милиона щатски долара), царевица(253 милиона щатски долара) и каучук(200 милиона щатски долара).
Освен селскостопанска индустрия, Мианмар изнася и природни богатства, рибни продукти, облекла и обувки.
Производството на облекла и обувки има дял от 16% от общите приходи от износа на Мианмар за 2016 година. Изнесените в чужбина облекла и обувки през миналата година са на стойност 1.836 милиарда щатски долара.
Най-големият външен пазар на Мианмар е Япония, където насочен 33% от износа на страната. На второ място е Европейския съюз с 25%. Следват пазарите на Южна Корея, САЩ и Китай.
Международните финансови институции одобряват положителните политически промени в Мианмар и оказват финансова подкрепа на правителството на страната.
Световната банка ще предостави на Мианмар през 2017 година заем на стойност 200 милиона щатски долара в съответствие с програма за подпомагане на правителството за насърчаване на макроикономическата стабилност и фискалната устойчивост.
Кредитът има за цел да подкрепи реформите за модернизиране на икономическото управление на страната и за справяне с предизвикателства като инфлацията, устойчивостта на публичния дълг, ефективността на държавните разходи и събираемостта на данъците. Той, също така, ще бъде предоставени за концесионно финансиране за рискови публични инвестиции.
Очакваният кредит ще подкрепи политическите действия, предложени от правителството с цел запазване на доверието в икономическите политики, както и за намаляване на бедността и за увеличаване на достъпа на хората от Мианмар до обществени услуги, включително електричество, образование и здравеопазване. Предвижда се, постигането на ниска и стабилна инфлация да помогне на Мианмар да привлече висококачествени инвестиции, да създаде работни места и да се развива по един всеобхватен начин.
Програмата, за реализирането на която се отпуска заемът, е в две направления:
1. Направление за макроикономическа стабилност, включващо реформи за насърчаване на разумното управление на публичния дълг, прекратяване на финансирането от централната банка на фискалния дефицит, фискална дисциплина на държавните предприятия и бюджетиране, основано на политики;
2. Направление за фискална гъвкавост, насочено към увеличаване на мобилизацията на приходите, разумно управление на приходите от природен газ, финансова жизнеспособност на енергийния сектор и ефективно управление на публичните финанси.
Кредитът ще се изплаща в срок от 38 години с гратисен период от шест години и нулев лихвен процент.
Изготвил: Олег Маринов, ръководител на СТИВ-Хошимин