СТИВ-Делхи предоставя за нуждите на българския бизнес получена информация от Търговската служба на ДЕС-Индия, с подробен доклад/анализ по сектори за влиянието на Covid-19 върху бизнеса между ЕС-Индия.
Анализът е изготвен за нуждите на европейския бизнес от търговските палати EUROCHAMBERS, EBTC и консултантската корпорация GFA, в рамките на европейския проект „Бизнес подкрепа за политическия диалог ЕС-Индия“.
Приложеният аналитичен материал (от 70 страници) разглежда развитието на пет важни сектора в търговско-икономическите отношения между ЕС-Индия, а именно: възобновяемата енергия; използването на водните ресурси; управлението на отпадъците; устойчивата урбанизация (вкл. мобилност и градска инфраструктура); информационни и комуникационни технологии (ИКТ).
Въпреки добрите икономически резултати през последните години с Индия и огромният потенциал за допълнително увеличаване на европейския износ, понастоящем Индия заема само за 2,3% от общата търговия на ЕС и страната е едва на 9-то място сред водещите търговски партньори на ЕС. Проведената на 15 юли т.г. онлайн 15-та Среща на върха ЕС-Индия „начерта пътя“ през следващите 5 години за развитието на двустранното Стратегическо партньорство между ЕС и Индия (EU-India Strategic Partnership).
В сферата на възобновяемите източници на енергия, където имаме в процес на реализация съвместни българо-индийски проекти (в изграждането на соларни паркове), индийската страна си е поставила изключително амбициозна програма, а именно: да достигне производство на 175 GW възобновяема енергия до 2022 г. и съответно 450 GW до 2030 г., при налични възобновяеми мощности към юни 2020 г. от 87.7 GW или 24% от общия енергиен капацитет на страната.
Понастоящем Индия е на 4-то място в света по инсталирани енергийни мощности за вятърни електроцентрали и съответно на 5-то място по функциониращи слънчеви електроцентрали (по данни от IRENA), докато ЕС заема 2-ро място в света и в двете направления. Възможностите за взаимноизгодно сътрудничество между Индия и ЕС, вкл. България в тези сфери са огромни. Налице е и добра нормативно-правната база в тази сфера, като през март 2016 г. стартира инициативата „EU-India Clean Energy and Climate Partnership“.
Понастоящем европейски компании инвестират значителни средства в развитието на възобновяемата енергия в Индия като ЕИБ е одобрила финансирането на проекти в Индия, в сферата на възобновяемите източници на енергия, на стойност 3.4 млрд. евро.
Друг перспективен сектор за развитието на европейските, вкл. българо-индийски търговско-икономически отношения, който се анализира в материала, е информационните и комуникационни технологии (ИКТ).
Очаква се голямо развитие на ИКТ сектора в Индия през следващите няколко години, като в бъдеще голяма част от дейностите в страната ще се извършват онлайн (е-търговия; е-обучение; е-управление; е-здравеопазване). В Индия ще се изграждат и дигитални платформи за доставки, плащания, бизнес стратегии, киберсигурност и т.н. Предстои да се осигури и доставка на интернет до всяко населено място в страната, вкл. селата. Това разкрива огромни бизнес възможности за българските IT и софтуерни компании (като българската корпорация „Софтуер Груп“, работеща успешно на индийския пазар), както и за доставчици на интернет (българските предприемачи от EXCITEL доставят понастоящем високоскоростен интернет в 15 индийски градове).
В сектора на ИКТ са налице и редица правителствени инициативи в Индия като: Technology Driven Education; Leveraging IT in Health Space; Telemedicine; One Nation One Ration Card и др. За реализацията на тези правителствени инициативи в Индия се отпускат огромни средства и в тях също може да се включат успешно български IT компании.