Брой 109 (619), 11-06-2014
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ВЪНШНОТЪРГОВСКА ПОЛИТИКА

Предвижда се през 2014 г. да се открият нови 20 служби по търговско-икономическите въпроси


Правителството одобри допълнителни разходи но бюджета на Министерството на икономиката и енергетиката в размер на 2 млн. лв. Средствата са предназначени за финансовото осигуряване на издръжката и откриването на нови служби по търговско-икономическите въпроси (СТИВ).

МИЕ ръководи оперативно дейността на службите по търговско-икономическите въпроси към дипломатическите представителства на България в чужбина. Основните функции на служителите в СТИВ са свързани с подпомагане на българския бизнес при намирането на партньори за реализация на стоки и услуги, привличане на инвестиции, увеличаване на броя на туристите в България, популяризиране предимствата на българската икономика и на страната ни като бизнес дестинация. Тези дейности реално спомогнаха за положителните икономически резултати, свързани с ръста на износа през последната година, за увеличения брой чуждестранни туристи у нас, както и за нарасналия инвестиционен интерес. Редица компании и водещи бизнес организации в страната дават положителна оценка като цяло за работата на СТИВ и активното им сътрудничество с бизнеса.

След пика на глобалната криза Българя започна да възстановява и да активизира износа си. Значително намаля отрицателното търговско салдо на страната. Анализите сочат силно положителна тенденция на ръста на износа към трети страни. Окончателните данни за 2013 г. показват увеличен темп на ръст и за страните от ЕС – износът за тях нараства с 9,1%, докато за трети страни – с 3,5 на сто. Запазват се положителните тенденции за ръст към пазарите на Азия и арабските страни – ръстът на износа към Азия се увеличава изпреварващо с 20%, а към арабските страни – с 40,9 на сто.

Приносът на външното търсене за ръста на БВП ще има нарастващо значение и в бъдеще. Анализите на Европейската комисия сочат, че 90% от глобалния икономически ръст в следващите 10-15 години ще бъде генериран в страните извън ЕС, като само на Китай ще се пада около 1/3 от очакваното увеличение. В тези условия вероятно ще се наблюдава още по-усилено преориентиране към финансово стабилни и бързоразвиващи се пазари и пазари с нарастващо потребление и покупателна способност на населението.

Развитието на износа ни в средносрочен и дългосрочен план ще зависи също и от потенциала на икономиката на страната, от развитието на индустриалния сектор, селското стопанство и сектора на услугите. Приоритетно значение за България имат инвестициите и особено онези от тях, които са свързани с развитието на производства и индустрии с експортна насоченост и с преработка на суровини в готови и крайни изделия с висока добавена стойност. По тези причини усилията и ресурсът в подкрепа на експорта и привличането на инвестиции следва да се насочат към страните от Азия, които се явяват приоритетни както от гледна точка на ръста на износа, така и по отношение привличането на инвестиции и туристопоток. За 2013 г. се запазват положителните тенденции при износа, който достига 2,566 млрд. евро (увеличение с около 470 млн. евро), а вносът е 1,886 млрд. евро (увеличение с 86 млн. евро). Водещи търговски партньори на България в Азия са Китай, Сингапур, Република Корея, Индия и Япония. Освен с бърз икономически растеж и ръст на инвестициите, страните от Азия привличат като пазар с голямо потребление и нарастваща покупателна способност на населението. Те са основни вносители на суровини, селскостопанска и хранителна продукция и генерират значителен туристопоток.

Редица страни в Близкия изток и Африка също имат важно значение като перспективни и финансово стабилни пазари с традиционно значение и потенциал за българския износ и привличане на платежоспособни туристи. В тези региони съществуват благоприятни условия за разширяване присъствието на български компании, стоки и услуги, както и за реализацията на съвместни проекти в строителството, инфраструктурата, инженеринговите дейности и др. През 2013 г. износът ни за арабските страни достигна 1,367 млрд. евро – ръст от 396 млн. евро спрямо предната година. За това увеличение допринесоха редица официални посещения, бизнес форуми и участия в международни изложения в държави като Катар, ОАЕ, Кувейт, Саудитска Арабия, Ирак, Ливан, Мароко, Тунис, Алжир и др. Българският износ към арабските страни е насочен основно към Ирак, Египет, ОАЕ, Саудитска Арабия, Тунис, Ливан, Алжир, Йордания, Мароко.

Към момента МИЕ има 61 дългосрочно командировани служители в СТИВ. Службите са позиционирани в 44 страни, от които 22 са в Европа, 7 – в страните от ОНД и Кавказ, и 15 – в страни в Азия, Америка, Близкия изток и Северна Африка.

Разкриването на нови СТИВ ще се извърши чрез оптимизиране на структурата. То ще се постигне със съкращаване на пет съществуващи служби и поетапно разкриване през годините на СТИВ в нови 20 дестинации, като за поне пет от тях ще се търси осигуряване, включително и финансово, чрез публично-частно партньорство с бизнес организациите. Предвижда се през 2014 г. да се инициира разкриването на нови 20 СТИВ в ОАЕ, Оман, Саудитска Арабия, Катар, Иран, Северен Ирак (гр. Ербил), Алжир, Тунис, Гана, Ангола, Индонезия, Тайланд, Малайзия, Пакистан, Армения, Туркменистан, Монголия, САЩ (гр. Чикаго), Унгария и Кипър.

НОВИНИ ОТ БТПП
България се подготвя за присъединяване към Европейското съвместно предприятие ECSEL
Технологична инициатива „Електронни компоненти и системи за европейско лидерство“ Още
Фотографска изложба „През границите” се открива утре в БТПП
Ще бъдат представени авторски произведения на проф. д-р Людмил Христов и доц. Васил Гарнизов от Нов български университет Още
Нови членове на Палатата
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
Оферти за бизнес партньорство от EEN
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Бизнес делегация в Тирана, Албания ( 23-24 юни 2014 г.)
По време на Шестата сесия на българо-албанската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество Още
ВЪНШНОТЪРГОВСКА ПОЛИТИКА
Предвижда се през 2014 г. да се открият нови 20 служби по търговско-икономическите въпроси
Целта е да се подпомогне бизнеса за намиране на партньори в чужбина и да се привличат инвестиции у нас Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Програма за трансгранично сътрудничество по Инструмента за предприсъединителна помощ България - Турция 2014 – 2020 г.
Обществени консултации в Одрин и Хасково относно специфичните цели и примерните дейности на новата програма Още
ИНОВАЦИИ, НАУКА
Номинации за Европейските „Оскари за технологии и иновации” за 2014
Обществеността може да избере свой любим изобретател или екип, като гласува онлайн за номинираните Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Седмица на ЕС за програмирането, 11-17 октомври 2014 г.
Вдъхнете живот на вашите идеи с помощта на програмирането Още