Олег Маринов, ръководител на СТИВ-Хошимин
Днес, страните от Европа и Югоизточна Азия са изправени пред сходни икономически и обществени предизвикателства. И двата региона споделят желанието да се даде тласък на развитието на дейности в областта на информационно-комуникационните технологии, за да се отговори на тези предизвикателства.
Водената от Европейската комисия политика поставя силен акцент върху насърчаването на международното сътрудничество. Провеждането на ефективни и динамични международни контакти в областта на науката и технологиите стои начело на дневния ред на Европейския съюз през последните години. Тази тема се счита за важен елемент от развитието на европейската наука и изследвания и по този начин за допринасяне за нарастването на потенциала за иновации на Европейския съюз.
Информационните и комуникационни технологии са сред основните компоненти на европейската политика за международно сътрудничество. Европейската комисия предприе през 2016 година специални действия за разкриване на пътища за създаване и укрепване на стратегически партньорства в областта на информационно-комуникационните технологии. Информационно-комуникационните технологии са най-големият проект в рамките на 7-мата рамкова програма на Европейския съюз за научни изследвания и развитие, която представлява 18% от общия бюджет на съюза.
Прогресивното ангажиране на центровете за изследвания и развитие на Европейския съюз по въпросите на сътрудничеството със страни от други региони на света се насърчава и подкрепя от работната програма за изследвания в областта на информационно-комуникационните технологии и с това се внасят нови възможности за осъществяването й. Така, ще се осигури в близко бъдеще постигането на резултати и напредък в сектора на информационно-комуникационните технологии по отношение на теми, свързани със съвременните високи технологии.
Продължение ТУК