Назад

STEP – Европейска платформа за стратегически технологии


Снимка: Европейска комисия

Общият прогнозен размер на новите инвестиции чрез STEP може да достигне 160 милиарда евро

С цел повишаването на конкурентоспособността на европейската икономика чрез т. нар. двоен преход – зелена и дигитална трансформация на 20 юни 2023 г. ЕК предложи няколко инициативи за подпомагане на промишлеността, насочени към въвеждането и разширяването на разработването и производството на стратегически технологии в ЕС в сферите на цифровите и дълбоките технологии, чистите технологии и биотехнологиите.

Една от тях е Платформата за стратегически технологии за Европа /Strategic Technologies for Europe Platform (STEP)/. STEP ще подсили и използва съществуващите инструменти на ЕС, за да бъде бързо осигурена финансова подкрепа в полза на бизнес инвестициите, както и ще позволява да се пренасочва съществуващо финансиране към технологични сфери, които са от жизненоважно значение за лидерството на Европа, като по този начин ще допринесе за постигането на еднакви условия на конкуренция за инвестициите в рамките на единния пазар.

STEP ще се опира на съществуващи програми:

  • InvestEU,
  • Фонд за иновации
  • „Хоризонт Европа“
  • „ЕС в подкрепа на здравето“
  • програмата „Цифрова Европа“
  • Европейския фонд за отбрана,
  • Механизма за възстановяване и устойчивост
  • фондовете на политиката на сближаване.

Комисията предлага да бъдат отпуснати още 10 милиарда евро за целевите програми, които ще се разпределят както следва:

  • 3 милиарда евро за InvestEU, което води до инвестиции в размер на 75 милиарда евро
  • 0,5 милиарда евро за „Хоризонт Европа“, допълнени с 2,13 милиарда евро преразпределени средства и използване на отменени средства, което води до инвестиции в размер на 13 милиарда евро
  • 5 милиарда евро за Фонда за иновации, което води до инвестиции в размер на 20 милиарда евро предвид натрупания до момента опит по линия на фонда за иновации;
  • 1,5 милиарда евро за Европейския фонд за отбрана, което може да доведе до инвестиции в размер до 2 милиарда евро.

Взети заедно, увеличенията на средствата за горепосочените четири програми и инструмента (InvestEU, Европейския съвет по иновациите, Фонда за иновации, Европейския фонд за отбрана) може да се очаква да доведат до допълнителни инвестиции в критичните технологии, обхванати от STEP, в размер на около 110 милиарда евро.

Като се предоставят финансови стимули в рамките на фондовете на политиката на сближаване под формата на по-голямо предварително финансиране и съфинансиране, държавите членки се насърчават да променят приоритетите на своите програми. Всеки 5 % препрограмиране към приоритетите на STEP водят до предоставяне на 18,9 милиарда евро ресурси, в допълнение към сумата от 6 милиарда евро, която трябва да бъде изплатена от Фонда за справедлив преход. Увеличаването на тавана по Механизма за възстановяване и устойчивост, за да се използват ресурси за продукти по InvestEU чрез неговите национални раздели, представлява допълнителна гъвкавост за държавите членки в размер на 30 милиарда евро, които са потенциално налични за такива инвестиции в суверенитета.

Като цяло общият прогнозен размер на новите инвестиции чрез STEP може да достигне 160 милиарда евро.

В рамките на STEP ще бъдат създадени печат за суверенитет и портал „Суверенитет“, за да се насърчат полезните взаимодействия между съществуващите програми.

Печатът за суверенитет ще се дава на проекти, които допринасят за постигането на целите на STEP, при условие че проектът е оценен и отговаря на минималните изисквания за качество на покана за представяне на предложения по линия на „Хоризонт Европа“, програмата „Цифрова Европа“, Европейския фонд за отбрана, програмата „ЕС в подкрепа на здравето“ или Фонда за иновации.

Порталът „Суверенитет“ ще служи като единно звено за контакт, за да се помага на организаторите на проекти и на предприятията, търсещи финансиране, да намерят нужната информация за възможностите за финансиране по линия на програмите в бюджета на ЕС за инвестиции по STEP.

ОБЛАСТИ НА НАМЕСА

STEP ще подпомага разработването или производството в Съюза на критични технологии в следните области:

  • дълбоки и цифрови технологии, като микроелектрониката, високопроизводителните изчислителни технологии, квантовите изчислителни технологии, изчисленията в облак, периферните изчисления, изкуствения интелект, киберсигурността, роботиката, 5G технологиите и усъвършенстваната свързаност и виртуалните реалности, включително действията, свързани с дълбоките и цифровите технологии за разработването на приложения в областта на отбраната и авиокосмическия сектор;
  • чисти технологии, като енергията от възобновяеми източници; съхранение на електрическа и топлинна енергия; термопомпи; електроенергийна мрежа; възобновяеми горива от небиологичен произход; устойчиви алтернативни горива; електролизьори и горивни клетки; улавяне, използване и съхранение на въглерод; енергийна ефективност; водород; интелигентни енергийни решения; технологии от жизненоважно значение за устойчивостта, като пречистването и обезсоляването на вода; авангардни материали, като наноматериалите, композитните материали и бъдещите чисти строителни материали; технологии за устойчив добив и преработка на суровини от критично значение;
  • биотехнологии, като биомолекулите и техните приложения, фармацевтичните продукти, медицинските технологии, биотехнологиите за посеви и биопроизводството.

STEP ще допринесе също за:

  • предпазване и подсилване на съответните вериги на стойността,
  • насочване на инвестициите в съответните суровини от критично значение
  • преодоляване на недостига на работна ръка и умения в тези отрасли.